Ortogonal radyasyon alanları içeren baş-boyun tümörlerinin, asimetrik kolime edilmiş CO-60 ve 4MV (X) ışınları ile tedavisinde set-up hatalarının birleşim bölgesine etkisi
The Effect of set-up mistakes at the adjacent field junctions in the treatment of head and neck tumors with orthogonal radiation fields at C=-60 which collimated asymmetrically 4 MV X-ray beams
- Tez No: 86443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Nazofarenks, tonsil, dilkökü, ağız tabanı gibi baş boyun kanserlerinin radyoterapisinde ortogonal radyasyon alanları kullanılmaktadır. Ortogonal radyasyon alanlarını ışınlarken farklı teknikler kullamlmaktadır.Co-60 cihazında kullanılan yarı blok tekniği ve lineer hızlandırıcılarda kullanılan asimetrik kolimatör tekniği bu tekniklerden ikisidir. Bu iki tekniktede amaç diğer tekniklerde de olduğu gibi alan birleşim bölgesinde üst üste binme(overlap) ve aralık ka!ması(gap)durumunda oluşacak sıcak ve soğuk noktaları önleyip homojen doz dağılımı elde etmektir. Bu çalışmada, Co-60 cihazıyla yapılan ışınlamalarda yarı blok, 4MV lineer hızlandırıcı ile yapılan ışınlamalarda cihazın asimetrik kolimatörü kullanılmıştır.Her iki cihazla yapılan ışınlamarda birleşim bölgesinde alanlar arasındaki aralık (gap) ve üst üste binme(overlap) durumunda d=1, 2, 3 ve 4.5 cm derinliklerde doz homojenitesi, katı-su fantomu kullanılarak film dozimetrisi yöntemiyle belirlenmiştir. Her iki cihazla yapılan ışınlamalarda elde edilen doz profilleri karşılaştırıldığında alan kenarları arasında oluşan 2 mm'lik aralığın her iki cihaz için doz homojenitesini bozmadığı görülmüştür. Birleşim bölgesindeki alan kenarları arasındaki aralık arttıkça doz homojenitesi bozulmuştur. Alanların 2 mm üst üste binmesi durumunda her iki aletle yapılan ışınlamalarda doz farklılığı %10' un biraz üzerindedir.4, 6, 8 ve 10 mm üst üste binmelerde 4MV lineer hızlandırıcının asimetrik kolimatörüyle yapılan ışınlamalarda elde edilen farklılık Co-60 cihazı ile yapılan ışınlamalarda elde edilen doz farklılığına göre daha fazla olduğu saptanmıştır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Orthogonal irradiation fields are used in radiotherapy of head and neck carcinoma as nasopharenx, base of tonque, tonsilla, oral cavity carcinoma. There are different techniques for irradiation of orthogonal fields. Half block technique for Co-60 machines and asymmetric collimator technique for linear accelerators are two of these. In these techniques the aim is to avoid the potential problems of hot spots and cold spots that has been because of overlap or gap at the adjacent fields and to obtain homogenous accurate dose distributions. In this study, half block in Co-60 machine and asymmetric collimator in 4 MV linear accelerator were used. Dose homogenity at d= 1, 2, 3, 4.5 cm deep in the situation of overlap and gap between the adjacent fields with half block technique and asymmetric collimator technique were compared. Film dosimetry tecnique was used in Co-60 machine and 4 MV linear accelerator. The solid-water phantom were used for film dosimetry. Dose profiles obtained from both irradiation techniques were compared for each machine and it was seen that 2 mm gap between the two adjacent fields was not changed the dose homogenity. When the gap between the adjacent fields was increased than the dose homogenity was changed. Two milimeter overlap between the adjacent fields changed the dose homogenity more than % 10 in each machine. At 4, 6, 8, 10 mm overlap the dose difference delivered from the irradiation with 4 MV linear accelerator machine was more than the difference delivered with Co-60 machine. 49