K3 vitamininin diferansiyel puls polarografisiyle tayini için yöntem geliştirilmesi ve uygulanması
A New differential pulse polarographic determination of vitamine k3 and its aplication
  1. Tez No: 196568
  2. Yazar: MEHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, diferansiyel puls polarografisi ile K3 vitaminin tayini için dolaylıbir yöntem geliştirilmiştir. K3 vitamininin Ti(III) iyonunu yükseltgemesiyleoluşan Ti(IV) iyonunun diferansiyel puls polarografisindeki (DPP) pik akımıyüksekliği ölçülerek, K3 vitamini tayini yapılabilmiştir. K3 vitamini olarakpiyasada satılan suda çözünür menadion sodyum bisülfit, ayrıca Ti tuzlarıolarak TiCl3 ve TiCl4 kullanılmıştır. K3 vitamini bir kinondur, suda çözünürolması için preparatta potasyum metabisülfit tuzu da eklidir. Elektrokimyasaltayinde sülfitin girişim etkisi dolayısı ile giderilmesi gerekmiştir. Ortamdabulunan kinon şeklindeki K vitamini eklenen Ti(III) ile reaksiyona girerekTi(IV) oluşturduğundan bu iyonun DPP' deki pikinin yüksekliğindenyararlanılarak K3 vitamini tayini başarıyla yapılmıştır. Çalışmada ayrıcapolarografik ortam şartları ve reaksiyon için optimum şartlar belirlenmiş,sonuçta 10-5M K vitamininin tayin edilebileceği görülmüştür. Yönteminuygulaması olarak piyasada satılan K vitamininin miktar tayini yapılabilmiştir.Bilim Kodu : 404.03.01Anahtar Kelimeler : K vitamini, Tayin, Menadion, Titan, Diferansiyel PulsPolarografisi.Sayfa Adedi : 79Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Güler SOMER
Özet (Çeviri)
In this work an indirect method for the determination of vitamin K usingdifferential pulse polarography has been developed. The differential pulsepolarographic peak height of Ti(IV) formed from the oxidation of Ti(III) byvitamin K was used for the determination of the vitamin. Vitamin K wasobtained from the market as water soluble menadion sodium sulfite, and TiCl3and TiCl4 were used as Ti salts. Vitamin K is insoluble in its quinine form; tomake it water soluble potassium meta bisulfite is present in its manufacturatedsolution. Since sulfite interferes with the electrochemical determination it had tobe eliminated first. The quinine reacts with Ti(III) added and the Ti(IV) peakformed was measured. Thus vitamin K could be determined indirectly, withhigh precision and accuracy. The polarographic medium and the optimumconditions for reaction medium have been studied. It was possible to determine10-5M of vitamin K using this method and vitamin K content of a preparate soldin the market could be determined.Science Code : 404.03.01Key Words : Vitamin K, Determination. Menadione, Titan, DifferentialPuls Polarography,Page Number : 79Adviser : Prof.Dr. Güler SOMER.