Osmanlıca karakterlerin yapay sinir ağlarıyla tanınması
Recognization of Ottoman Turkish characters based on artificial neural networks
  1. Tez No: 196615
  2. Yazar: DAVUT ÖZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
OSMANLICA KARAKTERLER N YAPAY S N R AĞLARIYLATANINMASI(Yüksek Lisans Tezi)Davut ÖZHANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2005ÖZETBu çalışmada el yazısı Osmanlıca harfleri tanımaya ilişkin bir Yapay Sinir Ağı(YSA) tasarlanmış ve uygulanmıştır. Uygulama ayrık yazılmış harf örnekleriüzerinde gerçekleştirilmiştir. Osmanlıca yazılı harflerin olduğu bir belgetarayıcıdan taranarak bilgisayar ortamına alınması işleminden sonra görüntüişleme teknikleri kullanılarak, taranan karakterler sayısal verileredönüştürülmüştür. Verilerin düzenlenmesi için bir normalizasyon işlemindengeçirilerek, YSA için giriş-çıkış değerleri elde edilmiştir. YSA' nın eğitim işlemiuygulamaları yapıldıktan sonra deneysel sonuçların değerlendirilmesiyapılmıştır.Bilim Kodu : 704.1.033Anahtar Kelimeler : Resim şleme, Karakter Algılama, Yapay Sinir Ağları,Sayfa Adedi : 83Tez Yöneticileri : Prof. Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
RECOGNIZATION OF OTTOMAN TURKISH CHARACTERS BASED ONARTIFICAL NEURAL NETWORKS(M.Sc. Thesis)Davut ÖZHANGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHCNOLOGYDecember 2005ABSTRACTIn this thesis; an ANN (Artificial Neural Network) is designed and applied torecognize Ottoman Turkish Handwriting Characters. Application is written forseparated character samples. First; a document which is written based onOttoman Turkish Characters is scanned by scanner and get image of charactersthen applying image processing tecniques to get digital data. Normalizationprocess is applied for forming the data, and input-output values are obtainedfor ANN. After education process applications of ANN are completed, testresults are criticized.Science Code : 704.1.033Key Words : Image Processing, Character Recognization, ArtificialNeural NetworksPage Number : 83Advisers : Prof. Dr. Çetin ELMAS