İmalat sistemlerinde hücre oluşturma yöntemlerinin incelenmesi ve etkinlik ölçütleriyle değerlendirilmesi
Examination of cell formation systems in manufacturing systems and their evaluation in terms of efficiency measures
  1. Tez No: 196634
  2. Yazar: ENES KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TÜRKBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Hücre oluşturma, hücresel imalat sistemi tasarımında en önemli aşamadır.Hücre oluşturmada, en etkin makine grupları ve parça ailelerinin eldeedilebilmesi için hücre oluşturma probleminin birden çok teknikle çözülerekelde edilen çözümlerin karşılaştırılması gerekmektedir. Karşılaştırmada, sadecehücreler arası iş akışı ve hücre içlerindeki boşluk sayılarının dikkate alınmasıyeterli olmamaktadır. Bu çalışmada; hücre oluşturma probleminin çözümü içinliteratürde yer alan teknikler tanıtılmış, dizi endeksli kümeleme teknikleri dahageniş bir şekilde analiz edilmiş ve bu tekniklerin uygulaması yapılmıştır. Eldeedilen 11 farklı çözümün, en iyi bilimsel kriterlere göre belirlenebilmesi için;çözümler olay matrisi kullanılarak hesaplanan etkinlik ölçütü değerleri, hücreiçlerindeki elemanların ve istisna elemanların üretim maliyetleri, makinelerinkapasitelerinin atandıkları hücrelerde kullanılma oranları ve hücre içlerindekimakinelerin iş yükü dengelerine göre karşılaştırılmış, bu parametrelere görehesaplanan referans etkinlik ölçütü değerleri en yüksek olan çözüm, en iyiçözüm olarak kabul edilmiştir.Bilim Kodu : 906.1.141Anahtar Kelimeler : Hücresel imalat sistemleri, etkinlik ölçütleriSayfa Adedi : 204Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Orhan TÜRKBEY
Özet (Çeviri)
Cell formation is the principle stage in the design of the cellular manufacturingsystem. In order to be able to obtain the most efficient machine groups and partfamilies in cell formation, the cell formation problem should be solved withmore than one technique and the solutions should be compared. In comparison,it is not sufficient that only the work flows between cells and the voids withincells are considered. In this study, the techniques for the solution of the cellformation problem in the literature are introduced, array based clusteringtechniques are analysed in more detail and the application of these techniques isconducted. In order to be able to determine the 11 different solutions obtainedwith reference to the best scientific principles, the solutions are evaluatedaccording to the values of the efficiency measures computed in terms of theincidence matrix, the production costs of the elements within cells andexceptional elements, the consumption rates of the capacities of the machines intheir assigned cells and the work load balances of the machines within cells, thesolution whose reference efficieny measure values which are computedaccording to these parameters are the highest is accepted as the best solution.Science Code : 906.1.141Key Words : Cellular manufacturing systems, efficiency measuesPage Number : 204Adviser : Prof. Dr. Orhan TÜRKBEY