Ankara ilindeki evsel ve işyeri atıklarının enerjiye dönüştürülmesi ve bertaraf edilmesi yönündeki stratejilerin değerlendirilmesi
Evaluation of strategies which are oriented towards the disposal and recycling of domestic and jobsite wastes into the energy in the province of Ankara
  1. Tez No: 196635
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜÇLÜ YAVUZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ANKARA L NDEK EVSEL VE ŞYER ATIKLARININ ENERJ YEDÖNÜŞTÜRÜLMES VE BERTARAF ED LMES YÖNÜNDEKSTRATEJ LER N DEĞERLEND R LMES(Yüksek Lisans Tezi)Mehmet Ali ÖNERGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2005ÖZETGünümüz modern toplumlarında enerjiye olan ihtiyaç, özellikle teknolojive endüstriyel üretim süreçlerinde yaşanan gelişme, hızlı nüfus artışı vebunlara bağlı olarak artan yaşam standartlarının sonucu olarak, son 20- 30 yıl içinde büyük bir artış göstermiştir. Türkiye'nin de enerjiihtiyacını karşılamak ve dışa olan bağını azaltmak için alternatif enerjikaynaklarının arttırılması gereklidir. Çöplükler yenilenebilir bir enerjikaynağı olarak enerji ihtiyacının bir kısmını karşılayabilecekkapasitededir. Ayrıca, kontrol altına alınmayan, gelişi güzel çöplerindepolandığı ıslah edilmeden terk edilen çöplükler (eski deponiler)büyük tehlike arz etmektedir. Hem çöpün doğaya olan kötü etkilerindenkurtulmak, hem de enerji elde etmek açısından büyük değeri olançöplerin geri kazanımı ülkemiz için önemlidir.Bu çalışmada Ankara ilindeki atıkların bertaraf edilmesi, geridönüştürülmesi ve yakıt olarak kullanılmasına yönelik stratejilerTürkiye'de ve Dünya'daki uygulamalar ışığı altında değerlendirilmiştir.Bilim Kodu : 705.1.038Anahtar kelimeler : Yenilenebilir Enerji Kaynağı, Deponi, Atık, GeriDönüşümSayfa adedi : 133Tez Yöneticisi : Prof. Dr. H. Güçlü YAVUZCAN
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF STRATEGIES WHICH ARE ORIENTED TOWARDSTHE DISPOSAL AND RECYCLING OF DOMESTIC AND JOBSITEWASTES INTO THE ENERGY IN THE PROVINCE OF ANKARA(M.Sc. Thesis)Mehmet Ali ÖNERGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTThe energy need which is prevailing in the modern societies of ourpresent age, as a result of the rapid development especiallyexperienced during the technological and industrial processes and therapid increase of population, and finally the increased living standardsdue to such factors, has shown an enormous increase during the last,two decades. In order to meet the energy demands of Turkey andreduce her dependence on the foreign energy sources it is necessary toincrease the number of alternative energy sources Garbage dumps(deponis), being a source of renewable energy, have a sufficientcapacity to meet a certain portion of needed energy, furthermore, thosegarbage dumps (old debonis) wherein the uncontrolled garbage?s areheaped in a random manner, after being a burdened without goingunder any betterment process, are presenting a great risk. Therefore, inorder to eliminate the adverse affects of the garbage?s on the natureand also produce energy, the recycling of wastes which display a greatvalue in respect with these facts, is considered highly important for ourcountry.Within the course of this study, the strategies which are orientedtowards the disposal, recycling and using as a fuel of the wastes inAnkara Province, have been evaluated under the light of applicationsprevalent in Turkey and the world.Scientific Code : 705.1.038Key Words : Renewable Energy Source, Deponi, Recycling ofWastes, RecyclingPage number : 133Adviser : Prof. Dr. H. Güçlü YAVUZCAN