Sodyum klorürün radrasyon dozimetri olarak mamografide kullanılması
Usage of sodium chloride in mammography as radiation dosimetry
- Tez No: 196643
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
SODYUM KLORÜRÜN RADYASYON DOZ METR OLARAKMAMOGRAF DE KULLANILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Bekir Sinan DEM RGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜŞubat 2006ÖZETDozimetri, radyasyon emisyonunun bir sonucu olarak insan dokularındakiatomların uyarılması ve iyonizasyonuyla absorbe edilen radyasyon enerjisimiktarının ölçülmesidir. Bu çalışmada, IRSL tekniği kullanılarak bir NaClörneğinin mamografi işlemlerinde dozimetri olarak kullanılabilirliğiincelenmiştir. Elde edilen sonuçlar en ideal doğruya fit edilerek doğrunundenklemi bulunmuştur. Bu denklem kullanılarak NaCl örneğine verilenışınlama süreleri karşılaştırılmıştır.Bilim Kodu : 202Anahtar Kelimeler : Optik Uyarmalı Lüminesans (OSL), SodyumKlorür (NaCl), Mamografi, DozimetriSayfa Adedi : 32Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güneş TANIR
Özet (Çeviri)
USAGE OF SODIUM CHLORIDE IN MAMMOGRAPHYAS RADIATION DOSIMETRY(M. Sc. Thesis)Bekir Sinan DEM RGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2006ABSTRACTDosimetry is the stimulation of atoms within the human tissues as a result ofradiation emission and measurement of absorbed radiation energy amount viaionization. In this study, ability to use a NaCl sample during mammographyprocesses as dosimetry with using IRSL technique. Obtained results are fitted tothe most ideal line and equation of the line is found. Exposure timesadministered to the NaCl sample are compared with using this equation.Science Code : 202Key Words : Optically Stimulates Luminescence (OSL), SodiumChloride (NaCl), Mammography, DosimetryPage Number : 32Adviser : Prof. Dr. Gunes TANIR