Ulaşımda bisikletin yeri ve Ankara Bilkent koridorunda bisiklet yolu önerisi
The place of bicycles in transportation and the proposal of a bicycle lane in Ankara Bilkent corridor
  1. Tez No: 196644
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ulaşımda bisikletin yeri ve Ankara Bilkent koridorunda bisiklet yoluönerisi çalışması ile amaçlanan, bütün dünyada bir ulaşım türü olarakkabul edilen bisiklet ulaşımının avantajlarını, uygulanma şartlarını vekarşılaşılan sorunları ortaya koyarak, bu ulaşım türünün Türkiye'dekiuygulanabilirliğini değerlendirmektir. Öncelikle bisikletin trafik içindekiyeri değerlendirilmiştir. Bununla birlikte bisiklet ulaşımının diğeralternatif ulaşım biçimleri arasındaki yerine değinilmiş, Türkiye'deki vedünyadaki çeşitli uygulamalarına değinilmiş ve diğer ulaşım türlerinitamamlayıcı yönleri belirtilmiştir. Ayrıca Ankara Bilkent koridoruüzerinde bir bisiklet yolu planlaması yapılmış ve bu bölgede oturanlararasında yapılan bir anket çalışması ile değerlendirme yapılmıştır.Yapılan bu çalışma ile gerek yerel, gerek genel yönetim birimlerininbisiklet ulaşımı için gerekli adımları atması durumunda ve insanlararasında oluşturulabilecek bir bisiklet kültürü ile bisiklet ulaşımınınTürkiye' de de cazip hale geleceği değerlendirilmiştir.Bilim Kodu : 911Anahtar Kelimeler : Bisiklet Ulaşımı, Bisiklet YoluSayfa Adedi : 81Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Seda HATİPOĞLU
Özet (Çeviri)
The goal of the study, ?The Place Of Bicycles In Transportation AndThe Proposal Of A Bicycle Lane In Ankara-Bilkent Corridor?, is to putforward the advantages of bicycle transportation, which haswidespread acceptance as a means of transportation, its applicationconditions and the problems faced, and to evaluate its practicality inTurkey. Along with this, the place of bicycle transportation among othermeans of transportation and different applications of it both in Turkeyand several other places in the world are discussed, and thecomplementary aspects of bicycle transportation in general arementioned. Besides, having planned a bicycle lane in Ankara.With this study, it is evaluated that the bicycle transportation wouldbecome more attractive in Turkey with a special ?bicycle culture? thatcan be created among the people on condition that both the local andnational administrations take the required steps.Science Code :911Key Words :Bicycle Lane, Bicycle TransportationNumber of Pages :81The Director of The Thesis :Assist. Prof. Seda Hatipoğlu