Doğal ve yapay puzolanların kompozit çimento üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of natural and artifical pozzolans in the composite cement production
  1. Tez No: 196653
  2. Yazar: MUSTAFA DAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ARUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
DOĞAL VE YAPAY PUZOLANLARIN KOMPOZE Ç MENTO ÜRET M NDEKULLANILAB L RL Ğ N N ARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Mustafa DAYIGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2006ÖZETBu çalışmada, doğal puzolan ile atık malzemelerin çimento üretimindekullanılabilirliğini araştırılmıştır.Bu amaçla, Manisa-Gördes zeoliti (Z), Kemerköy uçucu külü (UK) veatık pencere camı (C) kullanılmıştır. Portland çimentosu klinkerine, üçtip puzolan (Z+UK+C), üçlü karışımlar halinde katılarak kompozeçimentolar üretilmiştir. Çimentolarda öğütme süresi sabit tutulmuş vepuzolanlar çimento ağırlığının %5 ve %10 oranlarında karışımakatılmıştır. Üretilen çimentoların kimyasal kompozisyonları ve fizikselözellikleri ile 7, 28, 90 günlük eğilme ve basınç dayanımları kontrolçimentosu olan PÇ 42,5 ile karşılaştırılmıştır.CUKKÇ5 tip çimentoların hemen hemen bütün yaşlarda en yüksekdayanımı gösterdiği gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, üretilen katkılıçimentoların ilgili Türk Standartlarına uygun olduğunu ve çimentoüretiminde Z, UK ve C'nin katkı malzemesi olarak kullanılabileceğinigöstermektedir.Bilim Kodu : 714.1.143Anahtar Kelimeler : Kompoze çimento, puzolanlar, zeolit, uçucu kül,atık camSayfa Adedi : 77Tez Yöneticisi : Doç.Dr.H. Yılmaz ARUNTAŞ
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF USABILITY OF NATURAL AND ARTIFICALPOZZOLANS IN THE COMPOSITE CEMENT PRODUCTION(M.Sc. Thesis)Mustafa DAYIGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTIn this study, usability of natural pozzolan and waste materials in theproduction of cement was investigated.For this aim, Manisa-Gördes zeolite (Z), Kemerköy fly ash (UK) and penglass waste (C) were used. Three types of pozzolans (Z+UK+C) wereadded to Portland cement clinker as ternary mix to produce compositecements. Grinding duration of cements was kept constant andpozzolans were added to mix by 5 % and 10 % of cement weight.Chemical composition and properties, physical properties and tensileand compressive strengths, at the age of 7, 28 and 90 days, ofproduced cements were compared with control cement PC 42.5.It was observed that, CUKKÇ5 type cements gave the highest strengthat almost all ages. Taken results have shown that, produced compositecements are convenient to related Turkish Standards and Z, UK and Ccould be used as an additive material in the production of cement.Science Code : 714.1.143Key Words :Composite cement, pozzolans, zeolite, fly ash, wasteglassPage Number : 77Adviser : Assoc. Prof. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ