Arıtma çamurlarının özellikleri ve arazide değerlendirme imkanlarının araştırlması
Properties of treatment sludge and investigation of their land application possibilities
- Tez No: 196669
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ARITMA ÇAMURLARININ ÖZELL KLER VE ARAZ DEDEĞERLEND RME MKANLARININ ARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Sezen ŞÇGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2006ÖZETArıtma çamurlarının işlenmesi ve giderilmesinde en önemli konu arıtmaişlemleri sonucunda oluşan çamur ve katı maddelerin özelliklerininbilinmesidir. Çamurun özellikleri, çamur ve katı maddenin kaynağına veuygulanan arıtma işlemine bağlı olarak değişir. Bu çalışmada, arıtmaçamurlarının çevreye zarar vermeden ekonomik ve ekolojik biçimde giderilmesive değerlendirilmesi için uygulanan yöntemler arasından arazide değerlendirmeimkanları araştırılmıştır. Arıtma çamurlarının giderilmesi konusu, ülkemizdeyürürlükte olan yasal mevzuat içinde yer almaktadır, ancak mevcutyönetmeliklerimiz bu konuda yeterli olmamaktadır. Bu nedenle mevcutyönetmeliklerde arıtma çamurlarının giderimi konusundaki eksikliklerintamamlanmasına yönelik çalışmalar başlatılmalı ve biran önce uygulamayakonulmalıdır. Yapılan çalışmada çamurun arazide değerlendirilmesi ile ilgiliuygulamalar incelenmiş ve bu uygulamalar yasal mevzuat ve standartlaraçısından ele alınmıştır.Bilim kodu : 903. 1.074Anahtar Kelimeler : Arıtma çamuru, Arıtma çamurunun özellikleri,Arazide değerlendirme, Yasal mevzuatSayfa Adedi : 115Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Erdoğan HASDEM R
Özet (Çeviri)
PROPERTIES OF TREATMENT SLUDGE AND INVESTIGATION OFTHEIR LAND APPLICATION POSSIBILITIES(M. Sc. Thesis)Sezen ISCIGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTIt is most important point to know, the properties of the solid materials andsludge, formed as a result of treatment processes, for the handling and removalof this materials. Sludge properties change depending on the origin of the sludgeand solid matters, and also on the applied treatment procedure. This study dealswith the possibities of the evaluation of treatment sludges in the land, which isone of the economical and ecological methods implemented in removal andevaluation of treatment sludges in environment friendlyway. The matter ofremoval of the treatment sludges is contained in the legislation that is in effect inour country; however, our current regulations are inadequate in this matter.Therefore, action must be taken to improve the deficiencies on the existingregulations with respect to the removal of the treatment sludges, and theimprovements must be put into practice at once. This study dealt with theapplications concerning evaluation of the sludge in the land and discussed theseapplications from the viewpoints of legislation and legal standards.Science Code : 903. 1.074Key Words : Sludge of Treatment, Sludge properties, Land application,Sludge regulationPage number : 115Adviser : Prof. Dr. Erdogan HASDEMIR