Bazı ahşap tutkalların masif ve levhalarda yapışma performanslarının belirlenmesi
Determination of bonding performance of some adhesives on the massife wood and boards
- Tez No: 196674
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, ahşap endüstrisinde kullanılan önemli bazı tutkalların, ağaçmalzeme ve levhalarda yapışma performanslarını belirlemek amacıylayapılmıştır. Bu maksatla, sarıçam (Pinus Sylvestris L.) ve Doğu kayını (FagusOrientalis L.) ile MDF, suntalam, ve yonga levhadan hazırlanan deneyörnekleri, PVAc, Desmodur-VTKA, Kleiberit 569 tutkalları ile yapıştırılmıştır.Hazırlanan deney öneklerine, ağaç malzemeler için TS EN 205, levhalar içinASTM D 1037 esaslarına göre çekme deneyi uygulanmıştır.Sonuç olarak; en yüksek yapışma performansı, Ağaç malzeme çeşidibakımından kayın odununda (13,51 N/mm²), levha türü bakımından MDF (3,29N/mm²)´, tutkal çeşidi bakımından Kleiberit 569 tutkalında (7,13 N/mm²) vemalzeme türü + tutkal çeşidi bakımından Kleiberit 569 tutkalı ile yapıştırılmışkayın odununda (14,34 N/mm²) bulunmuştur. Buna göre; Ağaç malzeme velevhaların tutkallama işlemlerinde Kleiberit 569 tutkalı kullanılması avantajsağlayabilir.Bilim Kodu : 711.3.023Anahtar Kelimeleri : Yapışma performansı, ahşap tutkalı, ahşap levhalar veağaç malzeme.Sayfa Adedi : 36Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa ALTINOK
Özet (Çeviri)
This study was done on bonding performance of some important glues used inwood products industry company. For this purpose, wood samples were cutfrom Scots Pine (Pinus Sylvestris L.), Beech (Fagus Orientalis L.), MDF(medium Density of Fiberboard), laminated with chipboard and chipboard thenwere bonded with PVAc, Desmodur VTKA, Kleiberit 569 glues. With drawalstrength tests was done an these prepaired samples for massive wood andboards products acccordingly to TS EN 205 and ASTM D 1037 respectively.As to result, the highest bonding performance was determined as 13, 51 N/mm²,3, 29 N/mm², 7, 13 N/mm² and 14, 34 N/mm² on wood samples according towood material, boards, glue and interaction of wood and glue respectively.Accordingly, Kleiberit 569 is advantage to suppled to use as glue both woodmaterial and boards.Science Code : 711.3.023Key Words : Bonding performance, adhesive, wood board and woodmaterialsPage Number : 36Advisor : Prof. Dr. Mustafa ALTINOK