Fethiye yerleşim alanındaki zeminlerin SPT ve kayma dalga hızı verileriyle sıvılaşma potansiyelinin değerlendirilmesi
Liquefaction susceptibility of Fethiye by using SPT and shear wave velocity measurements
- Tez No: 196681
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
iiiFETH YE YERLEŞ M ALANINDAK ZEM NLER N SPT VE KAYMADALGA HIZI VER LER LER YLE SIVILAŞMA POTANS YEL N NDEĞERLEND R LMES(Yüksek Lisans Tezi)Evren Ş ŞMANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜŞubat 2006ÖZETSıvılaşma; 1964'de büyük felakete yol açan Alaska ve Niigata depremlerindensonra dünya bilim çevrelerinin dikkatini çekmiştir. Ülkemizde de 1992Erzincan,1998 Ceyhan ve 1999 Marmara depremleri ile önem kazanmıştır. Buçalışmanın amacı, Türkiye'de birinci derecede deprem bölgesinde yer alanMuğla ili, Fethiye ilçesi yerleşim alanında, senaryo bir deprem sonucundakisıvılaşma potansiyelini araştırmaktır. nceleme alanında Standart PenetrasyonTesti N darbe sayıları ve kayma dalga hızı ölçülerek sıvılaşma analizi yapılmış,sıvılaşma şiddeti indeksine göre sıvılaşma potansiyeli haritaları hazırlanmıştır.Yapılan çalışmalarda Fethiye yerleşim alanındaki güncel alüvyonda yüzeyeyakın olduğu kesimlerde sıvılaşma olabileceği sonucuna varılmış ve alınabilecekönlemler belirlenmiştir.Bilim Kodu : 911.1.050Anahtar Kelimeler : Sıvılaşma, SPT, Kayma dalga hızı, Sıvılaşma ndeksiSayfa Adedi : 234Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Nail ÜNSAL
Özet (Çeviri)
ivLIQUEFACTION SUSCEPTIBILITY OF FETH YE BY USING SPTAND SHEAR WAVE VELOCITY MEASUREMENTS(M.Sc. Thesis)Evren Ş ŞMANGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2006ABSTRACTFollowing disastrous earthquakes in Alaska and Niigata in 1964, theliquefaction of soils has become very important in science studies andengineering practice. After the earthquakes; 1992 Erzincan, 1998 Ceyhan and1999 Marmara, the liquefaction of soils became important for Turkey. Thepurpose of this thesis is to find out the liquefaction susceptibility of Fethiye,which has a first rank in classification of the earthquake plan in Turkey, incase of an possible earthquake scenario. For this purpose SPT N blow countsand shear wave velocity data have been collected from region by in situ testsand liquefaction evaluations have been made. Susceptibility maps have beenprepared by using liquefaction severity index. The evaluation showed us thearea is very susceptible to liquefaction in existing alluviums. As a conclusion theprecautions for construction for buildings and infrastructures have been told.Science Code : 911.1.050Key Words : Liquefaction susceptibility, SPT, Shear wave velocity, SeverityindexPage Number : 234Advisor : Prof.Dr. Nail ÜNSAL