İnsan kaynakları yönetimi ve performans değerlendirme
Human resources management and performance evaluation
- Tez No: 79139
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Teknik alandaki gelişmeler ile hızla azalan teknik sorunlar yanında, insan faktörüne ilişkin sorunlar her zaman ikinci planda kalmakta ve çözümleri de mutlak ve kesin bir şekil alamamaktadır. Çünkü insan faktörü, diğer faktörlerde olduğu gibi sadece nicel değerlerden değil, pekçok nitel değerden oluşmaktadır. Bu yüzden kişi ve toplumsal gelişmişlik düzeyine göre, insan kaynakları yönetimi gün geçtikçe artan bir öneme sahip olmaktadır. İnsan kaynakları yönetiminde karşılaşılan en önemli sorun, çalışanların terfi, transfer, eğitim ve ödüllendirilmesine ilişkin kararların adil, objektif ve doğru bir şekilde alınmamasından kaynaklanmaktadır. Bu sorunların ortaya çıkmasını önleyen veya mevcut sorunlara çözüm getiren önemli hususlardan biri, bireysel performansların belirlenmesidir. Bu sayede, her düzeydeki yöneticinin astlarına ilişkin kararlarında adil, objektif ve doğru olmaları sağlanabilmektedir. İnsan Kaynakları Yönetimi ve Performans Değerlendirme konulu bu çalışma, 5 ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde personel yönetimi kavramından ve personel yönetiminden insan kaynaklan yönetimine geçişten söz edilmiştir. İkinci bölümde insan kaynaklan yönetiminin işletmedeki rolü, amaçlan, planlanması, gelecekteki durumu ve gerektirdiği uzmanlık dallan detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde insan kaynaklan yönetiminin bir alt dalı olarak performans yönetimi ve performans değerlendirme sistemi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde bir firmaya ait performans değerlendirme sistemi incelemelerine yer verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise, çalışma ile ilgili yorumlar ve genel değerlendirmeler yapılmıştır. İstanbul, 1997 Didem BİLMEN
Özet (Çeviri)
SUMMARY By the developments in the technical area; as technical problems getting smaller, human problems always stays back and the solutions are not absolute way. Because human factor doesn't compound quantity, also compounds quality values. As a result of this, according to the personal and social development degree, human resources management gains more importance. The most common and important problems at human resources management are the advancement, transferring, education and awarding decisions must be justice, objective and right unless; it is a problem. The important solution of this problem is the mention; personal performance. By this way, all the decisions of managers about the employees will be justice, objective and right. This thesis has five main parts. At the first part; talked about personnel management and passing from personnel management to human resources management. At the second part the role of human resources management in the organization, aims, planning, position in the future and the needed specific areas are studied. At the third part, performance management and performance evaluating datas, explanations and application flows are given as substitute part. At the fourth part, talked about performance evaluating systems belongs to a firm. At the fifth part, comments and general evaluating about the thesis are given. Istanbul, 1997 Didem BİLMEN