Türkiye'de karayolu stratejileri
Highway strategies in Turkey
- Tez No: 196702
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
iiiTÜRKİYEDE KARAYOLU STRATEJİLERİ(Yüksek Lisans Tezi)Sedat ZAVARGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜMart 2006ÖZETBu çalışmada, Ülkemizde ki karayollarının mevcut durumu uzunluk, ekonomikolma durumu, ülke bütçesinden karayolları için ayrılan pay miktarları,tasarım kriterleri açısından incelenmiş, taşımacılık alanında alternatif olanDemiryolları ile özellikle bir karşılaştırma yapılmıştır. Karşılaştırmada yolyapım maliyeti işletme maliyeti gibi avantajlar ve dezavantajlar ortayakonulmaya çalışıldığı gibi Hava Yolları ve Denizyollarının durumuna dadeğinilmiş olup gelişmiş ülkelerde ki durum da gözden geçirilmiştir. Çalışmadaelde edilen bilgiler neticesinde Karayollarının tasarımında mevcut kriterlerdoğrultusunda beklenilen verimin elde edilemediği ve bir ülke için önemli olanstratejik bir sürecin işlenemediği ifade edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca özellikletaşımacılıkta alternatif, ekonomik, güvenli, alternatif yollara doğru bir sürecegirmenin gerekliliği vurgulanmıştır.Bilim Kodu : 920. 1.029, 801.1.077Anahtar Kelimeler : Karayolu, tasarım, stratejiSayfa Adedi : 75Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet EROĞLU
Özet (Çeviri)
ivHIGHWAY STRATEGIES IN TURKEY(M. Sc. Thesis)Sedat ZAVARGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜMarch 2006ABSTARCTIn this work, current situation of the highways in our countary wereinvestigated with respect to the lenght, the economy, the amount of the fundsused and the design criterias and a comprehensive comparison was madebetween the highways and the railways which is an alternative fortransportation. In this comparison, the advantages and the disadvantagesconsidering such as the construction and the operation costs were tried to beprojected. Current situation of the airways and seaways were also investigatedconsidering the devevloped countaries. The results of the work show that theexpected efficiency can not be achieved under the present design criterias of thehighways and it was tried to state that the strategic process important for thecountry can not be activated by this way. It was also illustrated that a moreeconomic and safer transportation process is needed to be taken into theconsideration.Science Code : 920. 1.029, 801.1.077Key Words : Highway, Design, StrategyNumber of Pages : 75Thesis Advisor : Prof. Dr. Mehmet EROĞLU