AISI 303 östenitik paslanmaz çeliklerin işlenebilirliğinin deneysel olarak araştırılması
An experimental investigation into machinability of AISI 303 austenitic stainless stell
  1. Tez No: 196701
  2. Yazar: HASAN EMRAH YEYEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
iiiAISI 303 ÖSTEN T K PASLANMAZ ÇEL KLER N ŞLENEB L RL Ğ N NDENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Hasan Emrah YEYENGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜMart 2006ÖZETBu çalışmada AISI 303 paslanmaz çeliklerin işlenmesinde, en uygunkesme parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. malat sektöründekullanılan malzemelerin işlenebilirlik özelliklerinin, iyileştirilmesi sürekliaraştırma konusu olmuştur. Büyük yüklemelere maruz kalan makineelemanları ve imalat sanayisinde kullanılan malzemelerin yüksekmekanik özellikler taşıması gerekmektedir. Bunu yanında, yüksekmekanik özellikler malzemelerin işlenebilirliklerini olumsuzetkilediklerinden imalat safhasında büyük problemler olmaktadır.Korozyon direnci, süneklik ve çekme mukavemetinin yüksek olmasıpaslanmaz çeliklerin sahip oldukları temel özelliklerdendir. Krom, nikelve molibden gibi malzemeler, işlenebilirliklerini olumsuz olaraketkilemektedir. Bu araştırma kapsamında AISI 303 östenitik paslanmazçeliklerin işlenebilirliğinde karşılaşılan problemler ve bu problemlereçözüm önerileri araştırılmakla beraber, AISI 304 ile karşılaştırılmasıhedeflenmiştir.Bilim Kodu : 708.3.028Anahtar kelimeler : AISI 303, işlenebilirlikSayfa adeti : 60Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. hsan KORKUT
Özet (Çeviri)
ivAN EXPERIMENTAL INVESTIGATION INTO MACHINABILITY OF AISI303 AUSTENITIC STAINLESS STELLS(M.Sc. Thesis)Hasan Emrah YEYENGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMarch 2006ABSTRACTIn this study the purpose is the determination of the most suitablecutting parameters in the machining process of AISI 303 stainlesssteel. To improve the machinability properties of the materials, whichare used in manufacturing industry, is the research subject. Machineelements which are subjected to high loadings and the materials usedin manufacturing industry should have high mechanical properties.Beside this since high mechanical properties affect the machinability ofthe material negatively, big problems at the manufactring stage areseen. To have high corrosion resistance, ductility and tension strengthare the essential properties of stainless steels. By their structure,materials like crom, nickel and molibden affect their machinabilitynegatively. In the scope of this study, beside analysing the problemswhich are faced during the machinability of AISI 303 austenitic stainlesssteels and solutions for this problems, comporison with AISI 304 is alsoaimed.Science code : 708.3.028Key words : AISI 303, machinabilityPage Number : 60Adviser : Yrd. Doç. Dr. hsan KORKUT