Beton kilit taşlarının fiziksel özellikleri ve alternatif üretimin araştırılması
Research of the physical characteristics of concrete keystone and alternative production
  1. Tez No: 196703
  2. Yazar: MUSTAFA SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
BETON K L T TAŞLARININ F Z KSEL ÖZELL KLER VE ALTERNAT FÜRET M N ARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Mustafa SEM ZGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2006ÖZETBu çalışmada, Ankara kent içi çevre düzenlemesinde kullanılan beton kilittaşlarının fiziksel özellikleri ve alternatif üretimi araştırılmıştır.Ankara'da beton kilit taşı üretimi yapan dört firmadan alınan 72 adet vealternatif olarak üretilen 80 adet beton kilit taşına biçim ve boyut muayenesi,yarmada çekme dayanımı, aşınma dayanımı ve su emme oranı tayini deneyleriyapılmıştır.Alternatif beton kilit taşı üretiminde sıkıştırma süresi değişken olarakalınmıştır. Beton kilit taşları 4, 6, 8 ve 10 sn titreşim uygulanaraküretilmiştir. Ayrıca, Ankara'nın cadde ve sokaklarında görülen bozulmuş vehasara uğramış beton kilit taşı örnekleri yerinde incelenmiştir.Sonuç olarak, 8 ve 10 sn titreşim uygulanarak üretilen beton kilit taşları 4 ve 6sn titreşim uygulanarak üretilenlere göre bütün deneylerde daha iyi sonuçlarvermiştir. Alternatif beton kilit taşı üretiminde 8 ve 10 sn titreşim uygulanmışnumunelerin deney sonuçlarının standartta belirtilen değerlere uygun olduğuancak sonuçların piyasada üretim yapan iki firmadan daha düşük olduğugörülmüştür.Bilim Kodu : 714.3.035Anahtar Kelimeler : Beton kilit taşları, Deneyler ve Fiziksel özelliklerSayfa Adedi : 53Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Haluk ÇEL K
Özet (Çeviri)
RESEARCH OF THE PHYSICAL CHARACTERISTICS OF CONCRETEKEYSTONE AND ALTERNATIVE PRODUCTION(M. Sc. Thesis)Mustafa SEM ZGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTThe physical characteristics and alternative production of concrete keystoneswhich are used in Ankara urban environmental layout is researched in this study.The experiments for the determination of the shape and dimensions, splittingtensile strength, abrasion resistance and water absorption ratio on the 72number of conrete keystones obtained from the four different firms thatproduce conrete keystones and the 80 number of alternative concrete keystoneshas been carried out.In alternative concrete keystone production, the period of compaction is takenas variable. The concrete keystones are produced by applying vibrations of 4,6, 8 and 10 sec. In addition the veathered and damaged concrete keystoneexamples seen in the Ankara streets are examined.Consequenty, concrete keystones produced by applying 8 and 10 sec.vibrations, gave better results in all testes, compared to concrete keystonesproduced applying 4 and 6 sec. vibrations. In alternative concrete keystoneproduction, it is seen that the experiment results of the samples, which areexposed to 8 and 10 seconds vibrations, are compatible with the valuesspecified in the standard, hovewer the values are lower compered to theproducts of two firms.Science Code : 714.3.035Key Words :Concrete Keystones, Experiments and Physical characteristicsPage Number : 53Adviser : Prof. Dr. M. Haluk ÇEL K