Kömür külünün çimento esaslı kilit parke taşlarının bazı fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi
Some of the cement based locked parts paver stones produced from coal ash are physical and mechanical effect on features
  1. Tez No: 544328
  2. Yazar: OSMAN OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada kömür külü ilave edilerek üretilen çimento esaslı parke taşlarının bazı fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Üç farklı kömür külü üç farklı oranlarda kömür külü çimento miktarının %10, %20, %30, oranlarında çimento miktarıyla yer değiştirilmesi ile numuneler üretilmiştir. Standart küre tabii tutulan kilit parke taş numunesine herhangi bir ilave katılmamıştır ve referans olarak kabul edilmiştir. Üretilen kilit parke numuneleri üzerinde fiziksel özelliklerin belirlenmesi amacıyla, birim ağırlık, su emme ve porozite değerlerinin belirlenmesi, aşınma ve donma çözünme deneyleri yapılmıştır. Mekanik dayanımların tespiti için ise yarma dayanımı deneyi yapılmıştır. Çalışmada üretilen beton kilit parke taşlarının kuru birim ağırlıklarında azalma gözlenirken, su emme ve porozite oranlarında artış gözlenmiştir. Bu sonuçlar daha ince bir yapıya sahip olan kömür cüruflarının bir neticesi olarak değerlendirilmektedir. Çalışmada kullanılan 3 farklı kömür cürufu 90 günlük yarma dayanımı KC-1 kodlu cüruf %10 ve %20 oranlarında, KC-2 kodlu cüruf ise %10 ve 360 günlük yarma dayanımında ise KC-3 kodlu cüruf %10 ve %20 oranlarında çimento ile yer değiştirdiğinde beton parke taşları için ilgili standartta verilen minimum kriterleri sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
İn the study, the effect of the cement ash padlocks on the physical and mechanical properties of the cements was investigated. Three different coal ash samples were produced by replacing three different amounts of coal ash cement with 10%, 20%, 30% cement content. No additive was added to the sample of the standard sphere-treated paving stone and was accepted as a reference. In order to determine the physical properties on the produced key parquet samples, unit weight, water absorption and porosity values were determined, wear and freeze dissolution tests were performed. For the determination of mechanical strengths, the strength of the shear test was performed. While the dry unit weight of the concrete paving stones produced in the study decreased, water absorption and porosity rates increased. These results are considered as a result of coal slag with a finer structure. 3 different coal slag used in the study 90-day splitting strength KC-1 coded slag was 10% and 20%, KC-2 coded slag was 10% and in 360-day splitting KC-3 coded slag with 10% and 20% cement content When it changes, it has been observed that the minimum criterion for concrete paving stones meets the relevant standards.