Salvia blepharochlaena ve Salvia cadmica türleri üzerinde morfolojik, aatomik ve karyolojik bir araştırma
The morphological, anatomical and karyological investigation on Salvia blepharochlaena and Salvia cadmica
- Tez No: 196705
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
SALVIA BLEPHAROCHLAENA VE SALVIA CADMICA TÜRLERÜZER NDE MORFOLOJ K, ANATOM K VE KARYOLOJ K B RARAŞTIRMA(Yüksek Lisans Tezi)Erhan SOYGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2006ÖZETBu çalışmada ç Anadolu Bölgesi'nde yayılış gösteren Endemik Salviablepharochlaena ve S. cadmica morfolojik, anatomik ve karyolojik bakımdanincelenmiştir. Türlerin iç ve dış morfolojik özellikleri belirlenerek Türki'yeflorasındaki bulgularla ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Anatomikincelemelerde her iki türünde kök ve gövdelerinde homojen özellikte primer özkollarına sahip olduğu belirlenmiştir. Türlerin yaprakları izolateraldir.Türlerin gövde, yaprak, yaprak sapı, çiçek ve çiçek sapından alınan kesitlerdeörtü ve salgı tüyleri belirlenerek taban, sap ve baş hücre sayılarına göregruplandırılmıştır. Karyolojik incelemelerde ise türlerin kromozom sayı vemorfolojileri belirlenerek, karyotipleri çıkarılmıştır. Buna göre Salviablepharoclaena ve Salvia cadmica'nın kromozom sayısı 2n= 14'dür.Bilim Kodu : 203.1.016Anahtar Kelimeler : Salvia L., Morfoloji, Anatomi, KaryolojiSayfa Adedi : 55Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Mustafa ÖZKAN
Özet (Çeviri)
THE MORPHOLOGICAL, ANATOMICAL AND KARYOLOGICALINVESTIGATION ON SALVIA BLEPHAROCHLAENA AND SALVIACADMICA(M.Sc. Thesis)Erhan SOYGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTIn this study, Salvia blepharochlaena and S. cadmica endemic growing plants incentral Anatolia were investigated morphologically, anatomically andkaryogically. Inner and outher morphological properties of these two specieswere defined and compared with the findings in (Turkey and the East AegeanIslands). In anatomical studies, it was determined that, both species had gothomogeneous primary rayses in roots and stems. The leaves of the species wereobserved as isolateral. Surface and glandular hairs were determined in the crosssection from stem, leaf, petiole, flower and pedicel. The hairs types weregrouped in respect of to the numbers of basal, stalk and top cells. Inkaryological studies, the chromosome numbers and morphology of two specieswere determined. Chromosome numbers of two species (Salvia blepharochlaenaand Salvia cadmica) were counted as 2n=14.Science Code : 203.1.016Key Words : Salvia L., Morphology, Anatomy, KaryologyPage Number : 55Adviser : Assist.Prof.Dr.Mustafa ÖZKAN