TCDD lokomotif bakım ve yakıt takibi bilgi sisteminin modellenmesi
Locomotive maintenance and fuelconsumption information system modelling in TCDD
- Tez No: 196721
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yöneticilerin anlamlı kararlar verebilmesi için bilgi ihtiyaçları vardır.Bilgi, karar verme sürecinde belirsizliği azaltan veya tamamen ortadankaldıran bir etkiye sahiptir. Bu etki yöneticilerin karar vererek eyleme geçmelerini sağlar. Alınan başarılı kararlar işletmeyi amaç vehedeflerine ulaştırır. Bu tezde TCDD Lokomotif Bakım ve Yakıt Takibi Bilgi Sistemi modellenmiştir. Modellenen sistem; lokomotiflerin anlıkdurumları, bakım geçmişleri, yakıt tüketimleri gibi bilgiler üreterek herkademeden yöneticilere kaynakları kontrol edebilmelerini ve aksaklıkları tespit ederek çözüm üretebilmelerini sağlayacaktır. Anahtar Kelimeler : Bilgi Sistemi Modelleme, BT, YBSS
Özet (Çeviri)
Managers need information in order to make right decisions.Information has the effect of reducing or completely eliminatinguncertainty in the process of decision making. This effect motivesmanagers to act in order to take a decision. Companies achieve targetsand objectives by successful decisions. In this thesis locomotivemaintenance and fuel consumption information system is modeled.This model generates reports on the real time information of thelocomotives as well as maintenance histories, fuel consumptions etc. Inorder to support managers in different levels making them able tocontrol resources effectively and developing solutions after diagnosingthe drawbacks.Key Words : Information System Modeling, IT, MIS