3-fenilfuran molekülünün yapısal, elektronik ve çizgisel olmayan optik özelliklerinin teorik incelenmesi
Theoretical investigation of structural, electronic and nonlinear optical properties of 3-phenylfuran molecule
  1. Tez No: 196726
  2. Yazar: ALİ DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BAHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
3-FENİLFURAN MOLEKÜLÜNÜN YAPISAL, ELEKTRONİK VE ÇİZGİSELOLMAYAN OPTİK ÖZELLİKLERİNİN TEORİK İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Ali DEMİRGAZİ ÜNİVERSİTESİFENBİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2006ÖZETBu çalışmada 3-fenilfuran molekülünün yapısal parametreleri ile elektronik veçizgisel olmayan optik özellikleri Möller-Plesset (MP2) teorisi ve yoğunlukfonksiyonu teorisi içerisinde Becke'nin üç parametreli enerji fonksiyoneli B3LYPhibrit yaklaşımı kullanılarak hesaplandı. Hesaplamalarda yoğunluk fonksiyoneliteorisi için 6-311++G(2d,p) ve 6-31++G(d,p) temel setleri, Möller-Plesset teorisiiçin 6-311++G(2d,p) temel seti kullanıldı. Hesaplamaların tamamı GAUSSIAN98W programı ile yapıldı.Genel olarak bağ uzunluğunu MP2/6-311++G(2d,p)metodu, B3LYP/6-311++G(2d,p) ve B3LYP/6-31++G(d,p) metodlarına göre birazdaha fazla hesaplamıştır. Bağ uzunlukları arasındaki fark 0,001-0,12 Aoaralığındadır. Aynı zamanda, çizgisel olmayan optik özelliklerden statikpolarizebilite (α ), anizotropik polarizebilite ( ∇α ) ve statik hiperpolarizebiliteleri( β ) halkalar arasındaki dihedral açının fonksiyonu olarak hesaplandı. Statikpolarizebiliteyi, Anizotropik polarizebiliteyi ve statik hiperpolarizebiliteyi yoğunlukfonksiyoneli teorisi Möller-Plesset teorisine göre daha büyük hesapladı. Yoğunlukfonksiyonu teorisi ve Möller-Plesset teorisi ile yapılan hesaplamalarda en büyükfark HOMO-LUMO enerjilerinin hesabında ortaya çıkmıştır bu farkta yaklaşıkolarak 0 0 45 'dir.Bilim Kodu : 202.1.008Anahtar Kelime : 3-Fenilfuran molekülü, B3LYP,MP2, Polarizebilite,HiperpolarizebiliteSayfa Adedi : 62Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAHAT
Özet (Çeviri)
THEORETICAL INVESTIGATION OF STRUCTURAL, ELECTRONIC ANDNONLINEAR OPTICAL PROPERTIES OF 3-PHENYLFURAN MOLECULE(M. Sc. Thesis)Ali DEMİRGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTIn this study, the structural parameters, electronic and nonlinear opticalproperties (NLO) of 3-Phenylfuran were calculated by using Möller-Plesset(MP2) theory and Becke three parameter functional (B3LYP) hybrid approacheswithin the density functional theory (DFT). All of calculations calculated withthe 6-311G(2d,p) and 6-31G(d,p) basis sets for density functional theory and6-311+G(2d,p) basis set for Möller-Plesset theory and via the GAUSSIAN 98W.As a result MP2/6-311++G(2d,p) calculations predict larger bond lenghts thenboth B3LYP/6-311++G(2d,p) and B3LYP/6-31++G(d,p) calculations. Thedifferences between the bond lengths lie in the range 0,001-0,12 Ao. Also,nonlinear optical properties (NLO) such as static polarizability (α ), anisotropicpolarizability ( ∆α ) and static hyperpolarizabilities ( β ) are calculated as afunction of dihedral angle. We saw that density function theory products staticpolarizability, anisotropic polarizability and static hyperpolarizability largerthan Möller-Plesset theory. The biggest differences between the calculationscalculated with density functional theory and Möller-Plesset theory isHOMO-LUMO energy calculations. This difference is approximately 45 0 0 .Science Code : 202.1.008Key Words : 3-Phenylfuran molecule, B3LYP, MP2, Polarizability,HyperpolarizabilityPage Number : 62Adviser : Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAHAT