Türk Traktör Fabrikası'nda makine yerleşiminde hücresel imalat uygulaması
A cellular manufacturing application in a Turkish Factorty
  1. Tez No: 196730
  2. Yazar: KADİR GÖKHAN GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
iiiTÜRK TRAKTÖR FABR KASINDA MAK NE YERLE M NDEHÜCRESEL MALAT UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Kadir Gökhan GÜÇLÜGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2006ÖZETFabrikalarda makinelerin makine yerle iminin hücresel yada fonksiyonel olu u,rekabet güçlerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Bu tez çalı masında birfabrikanın mevcut yerle iminde, fonksiyonel biçimde üretilen parçalar elealınarak hücresel bir yerle im planı elde edilmi tir. Hücresel imalatuygulamasında, üretim akı analizi metodu kullanılarak parçaların imalatsüreci benzerliklerine göre parça aileleri ve makine grupları aynı anda eldeedilmi tir. Ayrıca ters yönde parça ta ımalarını en aza indirmek için Hollier-2yöntemi hücre içi makine yerle iminde kullanılmı tır. Hücresel imalatuygulamasıyla toplam malzeme ta ıma mesafesi ve maliyetinde 70 %`inüzerinde kazanç elde edilmi tir. Çalı mada ayrıca hücresel imalatın makineyerle iminden bir sonraki a aması olan kanban sistemi de kullanılarak montajhattı ile imalat hücreleri arasındaki parça akı ı yeniden düzenlenmi tir.Bilim Kodu : 914Anahtar Kelimeler : Hücresel malat, Hücresel Yerle im, Fabrika Yerle imi, KanbanSayfa Adedi : 114Tez Yöneticisi : Yrd.Doç. Dr. Mustafa YURDAKUL
Özet (Çeviri)
ivA CELLULAR MANUFACTURING APPLICATON IN A TURKISHFACTORY(M.Sc. Thesis)Kadir Gökhan GÜÇLÜGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTHaving a cellular or functional layout is critical in determining a factory?sability to compete in its market. In this study, cellular manufacturing is appliedto convert the functional layout of a Turkish company to cellular layout.Production Flow Analysis (PFA) is applied in the conversion process. PFA is asimple approach and obtains the part families and machine cellssimultaneously. The comparison of the previous function layout and obtainedcellular layout shows that there is around 70% reduction in material handlingcost and total distance travelled. In addition, a kanban pull system is alsodeveloped to control the flow of parts between the assembly lines and machinecells in this study.Science Code : 914Key Words : Cellular Manufacturing, Cellular Layout, Plant Layout, KanbanPage Number : 114Adviser : Assist.Prof. Mustafa YURDAKUL