Geleneksel Ürgüp konutları ve Dereler Mahallesi koruma geliştirme önerisi
Traditional Ürgüp houses and the preservation and rehabilitation proposal of 'Dereler District'
  1. Tez No: 196738
  2. Yazar: MÜZEYYEN GÖKÇEN KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
iiiGELENEKSEL ÜRGÜP KONUTLARIVE DERELER MAHALLES KORUMA-GEL ŞT RME ÖNER S(Yüksek Lisans Tezi)Müzeyyen Gökçen KALAYCIGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜŞubat 2006ÖZETBu çalışmada, geleneksel Ürgüp konutları incelenmiş, değerlendirilmiş veDereler Mahallesi için koruma geliştirme önerisi yapılmıştır. Çalışma dokuzbölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünden sonra, ikinci bölümde konununseçimi ve çalışma yöntemi verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerKapadokya Bölgesi'nin ve Ürgüp'ün fiziksel, tarihi, sosyal ve ekonomiközellikleriyle ilgilidir. Beşinci bölümde Ürgüp'ün mimari özellikleriincelenmiştir. Altıncı bölüm, Dereler Mahallesinin genel ve mimari özelliklerihakkındadır. Yedinci bölümde arazi çalışmalarından elde edilen verilerdeğerlendirilmiştir. Çalışma alanının ve yapıların gelecekteki kullanımlarınailişkin kararlar ve öneriler sekizinci bölümde belirtilmiştir. Son bölümde bütünçalışma değerlendirilmiştir.Bilim Kodu : 801.1.085Anahtar Kelimeler : Ürgüp, Dereler Mahallesi, Koruma, Sağlıklaştırma,RestorasyonSayfa Adedi : 290Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Can Mehmet HERSEK
Özet (Çeviri)
ivTRADITIONAL ÜRGÜP HOUSES AND THE PRESERVATION ANDREHABILITATION PROPOSAL OF ?DERELER DISTRICT?(M.Sc. Thesis)Müzeyyen Gökçen KALAYCIGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2006ABSTRACTIn this study, traditional Ürgüp houses were analized, evaluated and apreservation and rehabilitation proposal for Dereler District was developed.The study consists of nine chapters. After an introduction chapter, in the secondchapter selection of the subject and the method of the study are given. The thirdand the fourth chapters are about the physical, historical, social and economiccharacteristics of the Kapadokya Region and Ürgüp. In the fifth chapter,architectural characteristics of Ürgüp are analized. The sixth chapter is aboutthe general and architectural properties of the Dereler District. In the seventhchapter, data obtained from the site study is evaluated. Decisions and proposals,regarding the future utilization of the area and the buildings, are explained inthe eighth chapter. In the last chapter the whole study is evaluated.Science Code : 801.1.085Key Words : Ürgüp, Dereler District, Preservation, Rehabilitation,RestorationPage Number : 290Adviser : Prof. Dr. Can Mehmet HERSEK