Poli (N,N-dimetilakrilamit-ko-akrilamit) ve poli (N-izopropilakrilamit-ko-akrilmit)/k-karragenan polimerleri kullanılarak lipaz enziminin immobilizasyonu
Immobilization of lipase by using poly (N,N-dimethylacrylamide-co-acrylamide) and poly (N-izoproylacrylamide-co-acrylamide)/k-carrageenan polymers
- Tez No: 196739
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRETTİN TÜMTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sunulan bu çalışmada, lipaz enzimi (E.C. 3.1.1.3) Poli(N,N-dimetilakrilamit-koakrilamit) ve Poli(N-izopropilakrilamit-ko-akrilamit)/к-Karragenan polimerlerikullanılarak kovalent bağlanma ve hapsetme yöntemi ile immobilize edilmiştir.Serbest enzim için Km ve Vmak değerleri sırasıyla 3,58 mM ve 10,72 mM .dakika-1, immobilize enzimler için ise Km değerleri 7,36 ve 5,77 mM ve Vmakdeğerleri 7,13 mM.dakika-1 ve 11,31 mM.dakika-1 arasında bulunmuştur.Serbest ve immobilize enzim için, optimum pH 8, optimum sıcaklık ise 30ºC-35ºC olarak bulunmuştur. Enzimin tekrar kullanım sayısı, depolama ve termalkararlılığı immobilizasyon işlemi ile arttırılmıştır.Anahtar Kelimeler : Lipaz, mmobilizasyon, Karragenan, Kovalent bağlanma,Hapsetme
Özet (Çeviri)
In the present study, immobilization of lipase (E.C. 3.1.1.3) via covalent bondingand entrapment were carried out by using Poly(N,N-dimethylacrylamide-co-acrylamide) and Poly(N-izopropylacrylamide-co-acrylamide)/к-Carrageenan.Maxsimum reaction rate (Vmak) and Michealis-Menten constant (Km) values werefound as 10,72 mM.min-1, and 3,58 mM respectively. For immobilized enzymesthese constants were also observed to be 7,13 mM.min-1 and 11,31 mM.min-1 and7,36 mM and 5,77 mM respectively. For free and immobilized enzymes optimumpH were found to be 8 and the optimum temperature for free and immobilizedenzymes were observed to be 30ºC-35ºC. Reuse number, storage and thermalstabiltiy of lipase was increased by immobilization procedure.Key Words : Lipase, Immobilization, Carrageenan, Covalent Bonding,Entrapment