Modeling of an autothermal heat-integrated wall reactor for simulation of hydrogen production for fuel cell applications
Yakıt pili uygulamalarında hidrojen üretimi benzetimi için ototermal, duvar-ısı entegrasyonlu reaktör modellemesi
- Tez No: 196827
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
YAKIT PİLİ UYGULAMALARINDA HİDROJEN ÜRETİMİBENZETİMİ İÇİN OTOTERMAL, DUVAR-ISI ENTEGRASYONLUREAKTÖR MODELLEMESİCihan Banu BiçiciTaşıtlarda yakıt pili uygulamaları için hidrojen üretimine yönelik ototermal, duvar-ısı entegrasyonlu bir reaktör modeli bilgisayar destekli benzetim yöntemiyle incelenmiştir.İki boyutlu reaktör modeli, iç ve dış yüzeylerinde ekzotermik kısmi oksidasyon veendotermik buharlı reformlama reaksiyonları için farklı katalizörler kaplanmış ve dahabüyük bir silindirin içine kapatılmış silindirik bir tüpten oluşur. Reaksiyon sistemi, tekaşamalı kimyasal kinetiklere dayalı katalitik metan dönüşümü için oluşturulmuştur.Reaktörün denge durumundaki çalışması, farklı besleme karışımları ve katalizörkonfigürasyonları için incelenmiştir. Sonuçlar, reaktör veriminin katalizörlerin birbirineyakın olduğu durumlar ve yüksek hava-yakıt ve buhar-yakıt oranları için daha fazlaolduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
MODELING OF AN AUTOTHERMAL HEAT-INTEGRATED WALLREACTOR FOR SIMULATION OF HYDROGEN PRODUCTIONFOR FUEL CELL APPLICATIONSCihan Banu BiçiciAn autothermal, heat integrated wall reactor model for hydrogen production forvehicular fuel cell applications is investigated using computer-based simulation techniques.The two dimensional reactor model is based on a hollow cylindrical tube enclosed in abigger one, where different catalysts for exothermic partial oxidation and endothermicsteam reforming reactions are deposited on the inside and outside surfaces of the tube. Thereaction system is developed for catalytic conversion of methane with one step chemicalkinetics. Reactor operation at different feed ratios and with different catalyst configurationsis analyzed under steady state conditions. Results show that reactor efficiency is higherwhen the catalysts are placed closer as well as at high air-to-fuel and water-to-fuel ratios.