Stereochemical investigations on 2-arylimino-3-aryl-thiazolidine-4-one derivatives
2-arilimino-3-aril-tiyoazolidin-4-on türevlerinin stereokimyasal incelenmesi
  1. Tez No: 196834
  2. Yazar: ŞULE EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada 2-arilimino-3-aril-tiyoazlidin-4-on türevlerinin stereoyapılarıincelenmiştir. Çalışılan bileşikler uygun N,N'-diariltiyoürelerin α-bromoasetikasid iletepkimesinden sentezlenmiştir.Bu bileşiklerde N3-aril bağındaki dönme engellidir ve 2-fenilimino-3-fenil-tiyoazolidin-4-on dışındaki bileşiklerde bu bağ etrafındaki dönme M ve Pstereoizomerlerini verir. Bu yüzden heterosiklik halkanın 5. carbonunda bulunan protonlardiastereotopiktirler ve 1H NMR spektrumunda AB tipinde yarılma verirler. Ayrıca C=Nbağı düşünüldüğünde bu bağ E ve Z konfigurasyonlarını alabilir.Bu projede bileşiklerin 1H NMR spektrumları değişik çözücülerde incelenmiştir vespektrumlar güçlü çözücü bağımlılığı göstermiştir. Aromatik solventlerde alınan 1H NMRspektrumlarında E ve Z izomerlerinin varlığı 2-fenilimino-3-fenil-tiyoazolidin-4-on ve 2-(o-tolil)imino-3-(o-tolil)-tiyoazolidin-4-on bileşikleri için heterosiklik halkanın 5.carbonundaki protonların sinyallerinin yarılmasıyla açıklanmıştır. Diğer çalışılanbileşiklerde, 2-(α-naftil)imino-3-(α-naftil)-tiyoazolidin-4-on, 2-(o-klorofenil)imino-(o-klorofenil)- tiyoazolidin-4-on ve 2-(o-metoksifenil)imino-3-(o-metoksiphenyl)-tiyoazolidin-4-on, ve diğer çalışılan çözücülerde, DMF-d7, metanol-d4, ve CDCl3, öncedençalışılan yapısal olarak ilişkili bileşiklerin enerji bariyerlerinin karşılaştırılmasıyla Z olarakbelirlenen bir izomer gözlendi. E isomerin varlığını kanıtlamak için kullanılan 2D-NOESYdeneyleri halkalar arasında bir etkileşim olmadığını gösterdi.E ve Z izomerlerin sıcaklıkla birbirine dönüşüp dönüşmediğini anlamak için değişiksıcaklıklarda alınan 1H NMR spektrumları 100 oC ye kadar hiçbir birleşme göstermedi.viiStereoizomerler enantiyoseçimli HPLC kullanılarak ayrıldı ve N3-aril bağıetrafındaki dönme bariyeri ayrılmış olan enantiyomerlerin termal rasemizasyonuylabelirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, stereostructures of 2-arylimino-3-aryl-thiazolidine-4-ones have beeninvestigated. The compounds to be studied have been synthesized by the reaction of thecorresponding N,N'-diarylthioureas with α-bromoacetic acid.In these compounds the N3-aryl bond rotation is hindered and except for 2-phenylimino-3-phenyl-thiazolidine-4-one the restricted rotation around this bond gives riseto M and P stereoisomers. Therefore, the protons on C-5 of the heterocyclic ring arediastereotopic and give AB type splitting in the 1H NMR spectrum. In addition, as far asC=N double bond is concerned, this bond may have E and Z configurations.In this project, 1H NMR spectra of the compounds were examined in various solventsand the spectra were found to show a strong solvent dependence. For 2-phenylimino-3-phenyl-thiazolidine-4-one and 2-(o-tolyl)imino-3-(o-tolyl)-thiazolidine-4-one both E and Zisomers were found to be present in aromatic solvents revealed by the splittings of thesignals for the protons present at C-5 of the heterocyclic ring. For the other compoundsstudied, 2-(α-naphthyl)imino-3-(α-naphthyl)-thiazolidine-4-one, 2-(o-chlorophenyl)imino-3-(o-chlorophenyl)-thiazolidine-4-one, 2-(o-methoxyphenyl)imino-3-(o-methoxyphenyl)-thiazolidine-4-one and in the other solvents studied, DMF-d7, methanol-d4 and CDCl3, onlyone isomer was observed which was assigned to the Z isomer by comparison of the energybarriers determined with the barriers of the previously studied structurally relatedcompounds. The 2D-NOESY experiments which were used in order to prove the presenceof the E isomer did not show any crosspeaks due to through speace interactions.v1H NMR spectra of the compounds taken at various temperatures in order to find outwhether the E and Z isomers were thermally interconvertible, did not show any coalesenceup to 100oC.The stereoisomers were separated using enantioselective HPLC and barriers torotation about N3-aryl bond of the compounds have been determined by thermalracemization of the resolved enantiomers.