Investigation of 1,3-dipolar cycloaddition reactions of phenanthrolinium n-ylides
Fenantrolinyum n-ilidlerin 1,3-dıpolar halka katılma tepkimelerinin incelenmesi
- Tez No: 259376
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DÜRÜST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, (Z)-substitue ariliden oksazolonların fenatrolinyum N-ilidlere 1,3-dipolar halka katılma tepkimeleri ilk defa çalışıldı. Çalışmanın ilk aşamasında dipolarofilik yapılar olarak bir seri substitue ariliden oksazolon literatürdeki yöntemlere göre hazırlandı. Bunların bazıları yenidir ve daha önce literatürde bildirilmemiştir. Başlangıç ariliden oksazolonlarda hem elektron çeken hem de elektron salan gruplar seçilmiştir.İkinci bölümde, fenantrolin ve fenaçil bromürden hazırlanan fenatrolinyum fenaçil bromürün trietilamin etkisiyle tepkime ortamında oluşturulan fenatrolinyum ilidlerin (Z)-substitue ariliden oksazolonların 1,3-dipolar halkalı tepkimeleri üzerinden stereoizomerik yeni substitue aril spiro[oksazol-4,10'-pirrolo[1,2-a][1,10]fenantrolin]-5-on bileşikleri, regioseçimli bir şekilde sentezlendiler. Toplam olarak üç kiral merkez taşıyan 15 yeni aril substitue spiro oxazolo [1,10] fenanthrolin elde edildi. Bu yeni aril substitue spiro oxazolo [1,10] fenanthrolin bileşiklerinin yapıları ve stereokimyasal konfigurasyonları IR, NMR, 2D NMR, Kütle, tek crystal X-Işını kırınımı spektrumları ve fiziksel sabitler (melting points and Rf values) yardımıyla aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 1,3-dipolar cycloadditions reactions of (Z) substituted arylidene oxazolones to phenanthrolinium N-ylides were carried out for the first time. In the first stage of the work a number of substituted arylidene oxazolones as dipolarophilic structures were prepared according to the literature procedures. Some of them are novel compounds and not reported previously. Both electron-withdrawing and electron-releasing groups were selected on the starting arylidene oxazolones. In the second part, the 1,3-dipolar cycloaddition reaction of phenanthrolinium ylides prepared from phenanthroline and phenacyl bromide with (Z)-substituted arylidene oxazolones afforded novel aryl substituted spiro[oxazole-4,10?-pyrrolo[1,2-a][1,10]phenanthrolin]-5-ones, regioselectively. Totally, 15 novel aryl substituted spiro oxazolo [1,10] phenanthrolines including three chiral centers were obtained. The structures and stereochemical configurations of new aryl substituted spiro oxazolo [1,10] phenanthroline were elucidated by means of IR, NMR, 2D NMR, MASS, single crystal X-Ray Diffraction spectra and physical characteristics (melting points and Rf values).