Design of a torpedo: Study of drag reduction using computational fluid dynamics
Torpil tasarımı ve direnç kuvvetinin hesaplamalı akışkanlar dinamiği kullanılarak incelenmesi
- Tez No: 196846
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Direnş, yüksek hızlarda seyreden vasıtalar işin büyük bir sorundur. Direnş kuvve-cu c uu ctini azaltmak motor gücünü sınırlı tutarak daha yüksek hızlara ulaşmaya olanak tanıdı-uuu u sğından mühendislerin başlıca uğraşlarından biri olmalıdır. Direnş kuvvetini azalt-g u s gs cmak aynı zamanda enerji tasarrufu sağladıgından sürtünme kuvvetinin azaltılması de-g uuvamlılığını hişbir zaman kaybetmeyecek mühendislik konularından biridir.g c uDirenş kuvvetini azaltmanın belli başlı yüntemleri vardır. Bunların en bilinenic socismin geometrisiyle oynamak ve en uygun geometriyi bulmaktır. Bu şalışmada akustikcsbir torpil işin en uygun geometri bulunmuştur. Bu amaca ulaşmak işin varolan birc s s ctorpil modeli ürnek alınarak farklı geometriler türetilmiş ve işlerinden en uygun olanıo u s cHesaplamalı Akışkanlar Dinamiği'nden faydalanılarak tesbit edilmiştir.s g sBulunan geometrinin ustünde yapılan incelemeler, sürtünme kuvvetlerinin tor-üu uupil uzerinde büyük etkisinin olduğunu güstermektedir. Bu kuvvetlerin azaltılması iseü uu g otorpilin hızını büyük ülşude artıracaktır.u u o cü
Özet (Çeviri)
Drag is a big problem for objects moving at high speeds. The reduction of dragshould be the primary consideration of the engineers since it provides high speeds withlimited engine power. Drag reduction also provides energy saving which makes it anever-lasting engineering study.Reduction of drag is achieved using diï¬erent methods. Body shaping is the mostconventional method which is still used today. The aim of the study was to ï¬ndthe optimum geometry for an acoustic torpedo. In order to achieve this, diï¬erentgeometries that are based on a real model were generated and optimum geometry wasdetermined using computational ï¬uid dynamics (CFD) tools.The examination of the optimum geometry also showed that frictional forceshave an important role in total drag force and elimination of friction drag can yieldhigher speeds. This study may be a good source material for those who want to studytechnologies of friction drag reduction on torpedoes.