Sayısal çıkarma anjiografisinde radyasyon dozu-görüntü kalitesi optimizasyonu
Radiation dose-image quality optimisation of digital subtraction angiography
  1. Tez No: 196901
  2. Yazar: ONUR EDE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziSAYISAL ÇIKARMA ANJİYGRAFİSİNDE RADYASYON DOZU-GÖRÜNTÜKALİTESİ OPTİMİZASYONUOnur EDEAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüFizik Mühendisliği Anabilim DalıDanışman : Prof. Dr. Doğan BORSayısal çıkarma anjiyografi sistemlerinde hasta dozları düşük tutulurken en iyi görüntükalitesinin nasıl elde edileceği incelenmiştir. Yapılan ölçümler farklı ışınlama modlarında(floroskopik, DA, DSA), farklı geometrik büyütme faktörlerinde ( BF = 1,66 ve BF = 1,4 ),farklı kalınlıktaki saçıcı fantomlar ( göğüs, karın, baş ve ekstremite eş değeri fantomlar ) içintekrarlanarak karşılaştırılmıştır. Ölçüm sonuçları görsel ( test objeleri yardımıyla ) vematematiksel olarak ( MTF, NPS ) iki farklı şekilde değerlendirilmiştir. Görsel olarakdeğerlendirmede yüksek kontrast ayırma gücü, alçak kontrast ayırma gücü ve kontrast ayrıntıtestleri yapılmıştır. Sistemin en iyi yüksek kontrast ayırma gücü DA modunda micro odaktave FOV 14'de 2,2 çç/mm olarak elde edilmiştir. Alçak kontrast ayırma gücü testinde en iyisonuç DSA modunda, micro odakta, FOV 14 için 0,86 % kontrast olarak bulunmuştur.Kontrast ayrıntı testinin sonucunda tüm ışınlama modlarında birbirine yakın sonuçlargözlenmiştir. Görüntü kalitesinin nümerik olarak değerlendirilmesinde, MTF için küçük açıile ( ~ 50 ) açılandırılmış kenar dağılım yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen görüntülerden,Imatest 2.0.7 programı kullanılarak MTF değerleri bulunmuştur. NPS değerleri bulunurken,x-ışını anjiyografi sisteminden elde edilen 1024x1024 piksel boyutlarındaki homojen birgörüntüden 10 tane 128x128 piksel boyutlarında görüntüler alınıp metin dosyası olarakkaydedildi. Kaydedilen görüntülerin MATLAB 7.0.1 matematik programı yardımıyla NPSdeğerleri bulundu ve bunların ortalaması alınarak sistem için NPS değeri hesaplanmıştır.2007, 152 sayfaAnahtar Kelimeler : Radyasyon dozu, görüntü kalitesi, sayısal çıkarma, anjiografi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisRADIATION DOSE-IMAGE QUALITY OPTIMISATIONOF DIGITAL SUBSTRACTION ANGIOGRAPHYOnur EDEAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Engineering PhysicsSupervisor: Prof. Dr. Doğan BORThe optimum image quality was determined related to patient and image intensifier inputdoses. Image quality measurements were carried out for different exposure modes, field ofview and different scatter phantom thicknesses and compared to each other. Measurementswere determined as visibly and mathematically. High contrast spatial resolution, klow contrastspatial resolution and contrast detail tests were carried as visible measurements. The highesthigh contrast spatial resolution was achieved at DA mode with micro focus and FOV 14 as2.2 lp/mm. The best low contrast spatial resolution was achieved at DSA mode with microfocus and FOV as 0.86%. Similar results were obtained for contrast detail test. Numericalspatial resolution measurements was evaluated with small angle edge method . Imatest 2.0.7computer programme was used for these evaluations and found MTF values. While the NPSdetermination a Picture of 1024x1024 pixel size was selected from x-ray angiography. 10images with 128x128 matrix sizes were used for NPS determination. These images convertedto text file and processed at MATLAB 7.0.1 and the mean NPS of 10 images calculated assystem NPS.2007, 152 pagesKey Words : Radiation dose, image quality, digital substraction, angiography