İnternet protokolü üzerinden ses aktarımında westplan yaklaşımıyla trafik analizi
Traffic analysis of voip systems by using westplan approach
  1. Tez No: 196941
  2. Yazar: ÖZGÜR ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETNTERNET PROTOKOLÜ ÜZER NDEN SES AKTARIMINDA WESTPLANYAKLAŞIMIYLA TRAF K ANAL Znternet Protokolü üzerinden sesin taşınması 1990'ların sonlarında başlayan ve güngeçtikçe popüler hale gelen bir konudur. Özellikle, ekonomik açıdan sağladığı avantajlar veek harcamalar yapılmadan var olan internet alt yapısını kullanabilmesi sebebiyle VoIP,kurumsal şirketler için cazip hale gelmektedir. Ayrıca ses ve veri hizmetlerinin, aynı telekomşebekesi üzerinden paket anahtarlama mantığını baz alarak iletilmesi, bant genişliğininoldukça verimli kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte VoIP sesin aksineveri iletimi gibi gerçek zamanlı olmayan trafik için tasarlanmış olan IP ağlarının doğasından,kaynaklanan birçok sorunla karşılaşmaktadır.Bu tez VoIP sistemlerinde ses kalitesine etkiyen etmenleri analiz etmektedir. Buetmenler; gecikme, gecikme değişimi (jitter), paket kaybı, bağlantı hataları, yankı ve SesFaaliyet Algılama (Voice Activity Detection - VAD)'dır. laveten, bu faktörlerin etkileriniazaltmak için uygulama önerileri sunulmuş ve son olarak da sunulan öneriler simülasyonlararacılığıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTRAFFIC ANALYSIS OF VOIP SYSTEMS BY USING WESTPLAN APPROACHAfter its introduction in late 1990s, Voice over Internet Protocol has become a popularsubject by the day. Especially, the economical aspect of its advantages and ability not tospend additional expenses by using existent internet infrastructure, made VoIP attractive forenterprises. Moreover, transmission of combined data and voice services from the sametelecom local loop based on packet switching provide efficient use of bandwidth. However,VoIP faces many problems mainly because of the nature of IP networks which were built totransport non-real time traffic unlike voice.This thesis analyzes factors effecting the voice quality of VoIP. These factors aredelay, jitter, packet loss, link errors, echo and Voice Activity Detection (VAD).Further,implementation suggestions to lessen the effects of these factors are presented and finally,these suggestions are analyzed by the mediation of simulations.