Content management system
İçerik yönetim sistemi
  1. Tez No: 196942
  2. Yazar: MURAT ÇATAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETTezde, son kulllanıcıya kendi sitelerini yönetebilme, güncelleyebilme, bakımyapabilme ve yayınlayabilme imkanı verecek içerik yönetim sistemi olu turmayı amaçlandı.Projede, kolay ve çabuk uygulama, moduler ve elastik yapı, güçlü teknoloji, websitelerini ve web içeri ini kolay yönetme, yeni modüller ekleme, kullanıcı dostu ortamlar vebölge&kutu sistemi gibi bir çok etken ile, sistem sahiplerine önemli imkanların sunulmasıhedeflenmi tir.çerik yönetim sistemi, teknik olmayan kullanıcılara site içeri i yönetme olana ısa layan bir yazılım uygulamasıdır.Proje yapımında, gerekli fizibilite çalı maları yapılarak, kullanılacak teknolojilerbelirlenmi tir. Uygulama geli tirme platformu olarak ASP.NET, programlama dili olarakVB.NET, veritabanı olarak Microsoft Office Access, i letim sistemi olarak Windows 2000Server ve sunucu olarak ISS kullanılmasına karar verilmi tir. XML Web Service, XML,XSLT, HTML, DHTML ve daha bir çok teknoloji proje yapımında kullanılmı tır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this thesis, I aim to enable users to manage, update, maintain, publish their sitesover Internet. .In this project, I planned to supply oppurtunities for the owners of the Internet sitesuch as easy and quick implementation , modular and elastic structure, powerful technology,easily management of websites and web content, adding new modules, user-friendlyinterfaces, region&boxes system.This is a software application that makes it possible for non-technical users to publishcontent to a website.In the development duration of the project, I determined the alternatives and chosenone of them by caring of efficiency, compatibility and usefulness. According to this, I decidedto use ASP.NET as web programming style, VB.NET and JavaScript as scripting languages,Microsoft Office Access as database management system, Windows 2000 server operatingsystem and Internet Information Server in the ASP.NET development duration.