Sınıf öğretmenliği ikinci sınıf öğrencilerinin çevre ve çevre sorunlarına yönelik tutumları
Primary school teaching department sophomore students' attitudes toward environment and environmental problems
  1. Tez No: 196986
  2. Yazar: GÜL HANIM EROL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KUTRET GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ÖZET B LD R FORMULKÖĞRET M ANAB L M DALISINIF ÖĞRETMENL Ğ K NC SINIF ÖĞRENC LER N N ÇEVRE VE ÇEVRESORUNLARINA YÖNEL K TUTUMLARIGül Hanım EROLÖZETBu çalışma, üniversite öğrencilerinin çevre ve çevre sorunlarına karşı ilgi ve tutumlarıile çevre hakkındaki bilgilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bunların öğrencilerinsosyo-ekonomik özelliklerine göre önemli farklılıklar gösterip göstermediği araştırılmıştır.Araştırmada Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği 2. sınıföğrencilerine 3 bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketin birinci bölümündeöğrencilerin kişisel bilgilerini,çevre sorunlarına karşı ilgilerini ve çevre sorunlarıyla ilgilidüşüncelerini belirlemeyi amaçlayan sorular, ikinci bölümde çevre ve ekolojiyle ilgili kavrambilgisi soruları, üçüncü bölümde ise çevre ve çevre sorunlarına yönelik tutum ölçeği yeralmıştır. Tutum ölçeğinin güvenirliği 0,81'dir.Araştırma bulgularına göre; öğrencilerin çevre ve çevre sorunlarına karşı ilgileri zayıftır,ekoloji ve çevre ile ilgili bazı kavramlarda kavram yanılgıları mevcuttur. Ayrıca kızöğrencilerin çevre sorunlarına yönelik tutumları erkek öğrencilere göre daha yüksek veönemli seviyede farklıdır. Öğrencilerin annelerinin mesleği onların çevreye yönelik tutumlarıarasında önemli farklılıklar yaratmaktadır. Öğrencilerin çevreye karşı tutumları onlarınyaşlarına ve kardeş sayısına göre önemli farklılıklar gösterirken, yaşadıkları yerleşimbirimine, coğrafi bölgeye, babalarının mesleklerine, anne ve babalarının eğitim düzeylerine,oturdukları eve, ailenin gelir düzeyine ve daha önce çevreyle ilgili ders alıp almamalarına göreönemli farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ABSTRACT B LD R FORMUGRADUATE PROGRAM IN PR MARY SCHOOL TEACH NGPR MARY SCHOOL TEACH NG DEPARTMENT SOPHOMORE STUDENTS?ATT TUDES TOWARD ENV RONMENT and ENV RONMENTAL PROBLEMSGül Hanım EROLABSTRACTThis study was conducted to understand university student?s sensitivity and attitudetoward environment, environmental problems and their knowledge about environment. Alsoit was examined whether attitude toward environment of students differ significantly basedon their socia-ekonomic status.For the purpose of this study, a survey composed of three section was given to sophomorestudents of Faculty of Education at Pamukkale University. In the first section of the survey,students were asked about demographics and their opinions on environmental problems, inthe second part they were asked about their knowledge of environmental and ecologicalterms, in the last part they were given a scale to measure their attitudes toward environmentand environmental issues. The reliability of Environmental Attitude Scale was found to be0,81.According to the results of this study; students? sensitivity toward environment andenvironmental issues are not high, they have some misconceptions about some of theecological and environmental concepts. Furthermore, environmental knowledge of girls ishigher than that of boys at a significant level. Mothers? occupation cause significantdifferences on students attitude toward environment. Although student?s attitude towardenvironmental issues differs regarding age and number of siblings, attitude towardenvironmental issues doesn?t differ regarding geographical region, father?s occupation,parents? educational level, their house, families? economic status and whether the studentstook lesson about environment before.