Denizli ve yöresinin depremselliği ve kabuk yapısının araştırılması
Seismicty of Denizli and surrounding and investigation of crust structure
  1. Tez No: 197004
  2. Yazar: FATMA FİGEN ALTINOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geophysics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUJEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIDENİZLİ VE YÖRESİNİN DEPREMSELLİĞİ VE KABUKYAPISININ ARAŞTIRILMASIF. Figen ALTINOĞLUÖZETDenizli ve çevresinin depremselliğinin ve kabuk yapısınınincelendiği bu çalışmada, 1900-2005 yılları arasında 28-30D enlemleri ve 37-39 K boylamları arası çalışma alanında magnitüdü 3 ve üstü olan (M3) 3770adet deprem seçilerek bunların yıllara, derinliklerine ve açığa çıkan enerjimiktarının dağılımlarına göre hesaplamalar yapılmıştır. Bunların potansiyel alanverileriyle değerlendirilmesinde Normalize Edilmiş Tam Gradyan (NTG)Yöntemi ve 3DINVER yoğunluk sınırı belirleme programı kullanılmıştır. Kabukkalınlığının batıdan doğuya doğru düştüğü ortalama kabuk kalınlığının 35 kmolduğu ve depremlerin çoğunlukla 10-15 km derinlikte meydana geldiğibulunmuştur.Depremsellik ve sismik risk araştırılmalarında Gutenberg-Richtertarafından bulunan magnitüd-frekans bağıntısı ve Gumbel Uç Değerler DağılımYöntemi kullanılmıştır. Sismik risk hesaplamaları HAZAN programı kullanılarakyapılmış beklenen maksimum büyüklük dağılım haritaları çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUGRADUATE PROGRAM IN GEOLOGICAL ENGINEERINGSEISMICTY OF DENIZLI AND SURROUNDING AND INVESTIGATIONOF CRUST STRUCTUREF. Figen ALTINOĞLUABSTRACTIn this study, seismity and crust structures of Denizli and surroundigs wereinvestigated. The study area is located at 28-30E latitude and 37-39 Nlongitude interval. 3770 earthquakes with magnitude 3 and above from 1900 to2000 years happened.Normalized full gradient method and 3DINVER program were applied togravity anomaly of study region. And crust structures were determined. Theavarage thickness of crust is 35 km. The epicenter of earthquakes are mostly in10-15 km depth. Magnitüde-frequency relationship and Gumbel Extreme Valueswere used to investigate seismic hazard and Hazan computer program was usedfor this calculation. And the estimated maximum magnitude distribution maps forstudy area were presented.