Polimerik yalıtkanlardaki kaotik yüzeysel aşınımların brown hareketi ile modellenmesi
Modeling of chaotic surface tracking on polymeric insulators with brownian motion
  1. Tez No: 197430
  2. Yazar: CENGİZ POLAT UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKDEN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada elektrik endüstrisinde kullanılan polimerik yalıtkanlardaki kaotik yüzeyselaşınımlar incelenmiş ve modellenmiştir. IEC 587 standartlarına uygun olarak eğik düzlem testdüzeneğinde daha önceden elde edilmiş polimerik örnekler kullanılmıştır. Bu örnekler nemetkisini ve titreşim etkisini incelemek ve modellemek için kullanılmıştır. Bu örnekler fraktalboyut kavramıyla incelenip yorumlanmıştır. Daha sonra bu aşınımlar Brown Hareketi ilemodellenerek gerçekte oluşan şekillere benzer şekiller elde edilmiştir ve ortam şartlarınınetkisi göz önüne alınmıştır.SUMMARYMODELLING OF CHAOTIC SURFACE TRACKING ON THE POLYMERICINSULATORS WITH BROWNIAN MOTIONIn this study, chaotic surface tracking on polymeric outdoor insulation materials of electricalindustry were investigated and simulated. The polymeric samples according to the IEC 587Inclined Plane Tracking Test Standard, which were processed before were used. Thesesamples were used to examine moisture effect and vibration effect. Polymer samples wereinvestigated by their fractal dimension. Last part of this study was about computer simulationof surface tracking patterns with Brownian motion just as original samples.
Özet (Çeviri)