Bazı meyve ve sebzelerde raf ömrünün uzatılması için zeolitle birlikte paketlemenin ürünün kalite özelliklerine etkisinin incelenmesi
Research of effects of packaging with zeolite on quality characteristics to prolong shelf life of some fruit and vegetables
  1. Tez No: 197411
  2. Yazar: VİLDAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAFİYE NUR DİRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada muz, kivi, brokoli ve taze fasulye örneklerinin rafömrünü uzatmak amacıyla potasyum permanganat (KMnO4) emdirilmişdoğal zeolitlerle birlikte paketlenmesinin ürünün kalite kriterlerine etkisiincelenmiştir.KMnO4'lı zeolit ile paketlemenin çalışmada kullanılan tümörneklerde C vitamini kaybını azalttığı, taze fasulye hariç diğerörneklerde sertliği olumlu etkilediği belirlenmiştir. Oda sıcaklığındamuhafaza edilen muzlarda ağırlık kaybını azaltırken, hem buzdolabında(+4ºC) hem de oda sıcaklığında muhafaza edilen muzların renginiolumlu olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of packaging with potassiumpermanganate (KMnO4) impregnated natural zeolites on qualitycharacteristics to prolong shelf life of banana, kiwi, broccoli and greenbean was researched.Decrease in vitamin C loss for all samples and positive effects onfirmness of all samples except green beans was determined duringpackaging with KMnO4 impregnated zeolites. Weight loss in bananasstored at room temperature was decreased, color in bananas stored bothat room temperature and at the refrigerator (+4ºC) was effectedpositively.