Hastanelerde beslenme hizmetlerinin organizasyonu ve personelin beslenme hizmetlerini değerlendirmesi ile ilgili bir araştırma
- Tez No: 19752
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FULYA SARVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
99 ÖZET Hastanelerde sağlanan ortak hizmetlerden birisi de beslenme hizmetleridir. Efeslenme hizmetleri hem personel hizmetleri hem de tedavi sürecine katkıda bulunan tıbbi hizmetler niteliği taşımaktadır. Bu araştırmanın iki amacı vardır. Birinci amaçlı beslenme hizmetlerini sağlayan personelin is tanımı ve is gereklerini belirlemektir. ikinci amaç ise; hastane personelinin kendilerine sağlanan beslenme hizmetleri ile ilgili kişisel değerlendirme ve düşüncelerini belirlemektir. Beslenme hizmetlerinde çalışan personelin is tanım ve i« gerekleri, iş analizi yoluyla belirlenmiştir. F'ersanel in isi ile ilgili bilgileri toplamak için en yaygın kullanıma sahip karma is analizi yöntemi seçilmiş ve uygulanmıştır. Daha sonra isle ilgili toplanan bilgiler sistematik olarak gözden geçit“ i imiş ve iş tanım ve is gereklerinin yazılmasında kullanılmışlardır. Hastane personelinin beslenme hizmetleri ile ilgili düşünce ve değerlendirmelerini içeren veriler., beslenme hizmetlerini değerlendirme anketi ile toplanmıştır. Bu ankette toplam 22 soru bulunmaktadır. Personelin yaş, cinsiyet, görev unvanı gibi nitelikleri acısından beslenme hizmetleri ile ilgili değerlendirmeleri arasındaki -farklılıklar ki kare testi ile sınanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile belirlenmiş ve analiz edilmiştir.1 00 Bu çalışmada hastane personelinin sağlanan beslenme hizmetlerinden büyük ölçüde tatminsizlik duyduğu bulunmuştur, Personelin niteliklerine göre yiyecek hizmetleri ile ilgili değerlendirme ve düşünceleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar gözlenmiştir» SUMMARY Food services are common services provided in all hospitals. Food services are both personnel services and medical services contributing to treatment services at hospitals. This study has two purposes. First purpose is to define jobs and job specifications' of food services personnel. Second purpose pertains to determination of personal evaluation and expectation of hospital personnel on the qualifications of food services provided to them. Job definition and job specifications of food services personnel were developed by the job analysis procedures. Combination method, widely used, of job analysis were selected and applied to collect job related data. Then job related data sistemat icaly rewieved and used for writing job definitions and job specifications. Data related to the evaluation and opinions of hospital personnel on the food services were obtained by using ”Food Evaluation Quest ionaire". This quest ionaire includes 22 items.
Özet (Çeviri)
1 00 Bu çalışmada hastane personelinin sağlanan beslenme hizmetlerinden büyük ölçüde tatminsizlik duyduğu bulunmuştur, Personelin niteliklerine göre yiyecek hizmetleri ile ilgili değerlendirme ve düşünceleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar gözlenmiştir» SUMMARY Food services are common services provided in all hospitals. Food services are both personnel services and medical services contributing to treatment services at hospitals. This study has two purposes. First purpose is to define jobs and job specifications' of food services personnel. Second purpose pertains to determination of personal evaluation and expectation of hospital personnel on the qualifications of food services provided to them. Job definition and job specifications of food services personnel were developed by the job analysis procedures. Combination method, widely used, of job analysis were selected and applied to collect job related data. Then job related data sistemat icaly rewieved and used for writing job definitions and job specifications. Data related to the evaluation and opinions of hospital personnel on the food services were obtained by using“Food Evaluation Quest ionaire”. This quest ionaire includes 22 items.101 Subjective evaluation differences between personnel groups with respect to their characteristics including age, sex, title etc. were tested by chi-square tests» The relationship between variables were calculated and analyzed by the correlation analysis. In this study, it was found that great majority of hospital personnel Bre dissatisfied with food services provided for them» There is evaluation differences between personnel groups by the age, sex, title, educationl status, marital status of personnel»