Osmangazi Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde evde bakım hizmetleri biriminin organizasyonu için bir model önerisi
A Suggestion of modal about the organization of the unit on Home Care services in the Hospital of Osmangazi University
- Tez No: 92133
- Danışmanlar: PROF. HİKMET SEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE EVDE BAKIM HİZMETLERİ BİRİMİNİN ORGANİZASYONU İÇİN BİR MODEL ÖNERİSİ Sultan KUTLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Marf 1999 Danışman: Prof.Dr. Hikmet SEÇİM Tüm toplumlarda, doğuşla elde edilen“sağlıklı yaşam”hakkı ile ilgili hizmetleri üreten işletmeler konumundaki hastanelerin maliyetleri sürekli artmaktadır. Bu maliyet artışları kaçınılmaz olarak tüm ulusların sağlık bakım hizmetleri kaynaklarının en önemli kısmını tüketen hastaneleri bu hizmetlerde kaliteden ödün vermeksizin maliyetlerin düşürülmesinde odak noktası haline getirmektedir. Bu nedenle sağlık bakım hizmetleri sisteminin odağında yer alan hastaneler ile hastane öncesi hizmetler (birinci basamak hizmetler) ve hastane sonrası hizmetler (evde bakım hizmetleri) arasındaki koordinasyon ve işbirliği etkinliğini ön palana çıkmaktadır. Gerek hastane hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesi gerekse de hastane maliyetlerinin düşürülmesine yönelik bir yaklaşım olarak hastanelerdeki tedavi hizmetlerinin en üst düzeyde gelişmiş olduğu bilinen ülkelerde en az otuz yıldır evde bakımın gerekliliğine işaret eden çalışmalar başlamış olup; bu çalışmalar günümüzde bu hizmetin savunucusu olmaktan öte, evde bakımın en etkili, en kaliteli ve en ucuz nasıl sağlanabileceği arayışına dönüşmüştür. Bu paralelde, bir sağlık hizmet sunum yaklaşımı olarak evde bakım hizmetleri; kronik hastalıkların izlem ve tedavileri, solunum tedavileri, bazı ilaç uygulamaları, total parenteral beslenme ve daha bir çok gerçek ya da potansiyel sağlık sorunlarına yönelik bir hizmet gereksinimlerinin karşılanmasını sağlayan bir yaklaşımdır.Ülkemiz sağlık bakım hizmetleri sistemi incelendiğinde; birinci basamak sağlık hizmetleri sabit donanım ve personelli örgüt yapısı ile sağlık ocakları modeli yoluyla sunulmaya çalışılmaktadır. Ancak ülkemiz sağlık ocakları ağırlıklı olarak poliklinik hizmetlerinin verildiği, reçete yenilenmelerinin yapıldığı ve sorgulamadan, muayene edilmeden ileri basamaklara“istek üzerine”şevklerin yapıldığı kurumlar durumuna gelmişlerdir. Dolayısıyla birinci basamak sağlık hizmetlerinde yaşanan kalite ve verimlilik sorunları direkt olarak ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti üretme işlevi yüklenen hastanelere yansımaktadır. Gerek yasal mevzuat yetersizliği ve güncelleştirme gereksinimi gerekse sevk zincirimizin işlememesi paralelinde hastane sayısı olarak % 84, yatak kapasitesi olarak % 94'ü kâr amacı gütmeyen (kamu) hastanelerimizin önemli verimlilik ve kalite sorunları mevcuttur. Sağlık Ocakları ve hastanelerimizin mevcut yapısal durumları paralelinde evde bakım hizmetleri ele alındığında sistematik olarak örgütlenmiş bir evde bakım hizmetleri kavramı karşımıza çıkmaktadır. 900 kadro yataklı Osmangazi Üniversitesi Hastanesinin son beş yıllık yatan hasta istatistikleri incelendiğinde hastanenin talep artırıcı uygulamalar içine girmesini gerekli kılan sonuçlar gözlenmektedir. Bu sonuçlar ve uluslararası bir kalite güvence sistemi olan ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi kurma çalışmaları yapan hastanenin kalite politikası ve hedefleri doğrultusunda hastane işletmeciliğinde kalite artırıcı bir uygulama olarak evde bakım hizmetlerini gündeme alması gereklidir, denilebilir. Evde bakım hizmetleri multidisipliner ekip hizmeti gerektirir. Oysa Osmangazi Üniversitesi Hastanesi gibi; görev yetki ve sorumlulukları net olarak tanımlanmamış üst yönetim organlarına ve oldukça karmaşık bir örgüt yapısına sahip olan hastanelerde; işlevini etkin olarak yerine getirebilecek evde bakım hizmetlerinin hastane örgüt yapısı içindeki yeri önemli hale gelir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In every society, hospitals are the administrations that produce servise about“healty life”right which human beings gain with birth. Having tahat duty, hospital scosts are rising continuovoly. These cost rises made the hospitals to decrease the costs without making a concession in the quality of the services which consume the most important part of the sources of the coordination and the cooperation between the hospitals and pre-hospital services (first step services) and post-hospital services (home treatment services) are thought to be prior. Studies have been started in the countries where the treatment services at hospitals are known to be developed. These studies show that for at least thirty years home treatment has been an important services in those countries not only to develop the quality of the services at hospitals but also to decrease the cost of the treatment at hospitals. These studies are now searching for how home treatment can be the most effective, the most high- quality and the cheapset health service. At this stage, home treatment services as a kind of health care treatment is an approach which can be applied to real or potential health problems such as; cronic patients abservation and treatment, respiration treatment, some drug applications, total parenteral nourishment, efc. When our country's health care service system is analyzed, first step health services are trying to be given by with their fixed rigging and personnel. But our country's health clinics have become places where policlinic services are given, prescriptions are renewed and become intstitutions where without inspection dispacthings are made to the previouls steps of“wish”. Beause of that, the problems that occur at first step health services are carried to the hospitals where second and third step health care services are given. IVNot only because of the insufficiat legitimate laws and the need for comtemporariness but also because of the problems at prescription process % 84 of hospitals have bed capacity and % 94 have important quality and productivity problems. As a results of the health clinics and hospitals existing situation, when home treatment services are analyzed we face with a concept of home treatment services which are organized systematically. When 900 beded Osmangazi Üniversite Hospital's last five years statisties are analyzed according to its bed capacity, it can clearly be seen that the hospital should get into situations to increase the demond with. These results and with the studies of having worldwine guality insvarence system ISO 9001 KGS the hospital should give the required importance to home treatment services. As home treatment services are multidicipliner team services O.Ü.H. which has a very complicated organization and which is a hospital that has top administrations whose job autharity and responsibility are not defined clearly, the situation of the home treatment services within the hospitals system has goined importance.