Kule vinçlerin matematik modellenmesi
Mathematical modelling of tower cranes
  1. Tez No: 197555
  2. Yazar: MUSTAFA KARAMOLLA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETKULE V NÇLER N MATEMAT K MODELLEMESANAHTAR KEL MELER:KULE V NÇ, MATEMAT K MODELLEME, T TREŞ M ANAL Z , GER LME ANAL ZBu çalışmada sonlu elemanlar metodunun değişken dönüşümü yaklaşımı kullanılarak,kule vinçlerin yüklere karşılık gelen deplasman ve titreşim analizi yapıldı. Yapılan sonluelemanlar formülasyonun çözümünde, kule vinçlerin yapısını meydana getiren çubuk elemankullanıldı. Bu çubuk eleman için yapılan sonlu eleman formülasyonunun çözümünde ise,bilgisayar programlama dili olarak SAP2000 kullanıldı. Sonuçta, uygulanan kuvvete göre, çubukelemanların düğüm noktalarında oluşan kuvvetlerin, ve ayrıca rüzgar etkileri ve titreşimlerinetkilerine karşı oluşan gerilmeler ve kule vinç yapısını oluşturan çubuk elemanların düğümnoktalarında oluşan yerdeğiştirmeler hesaplandı, sistemin bütününün belirlenen modlardakidoğal frekansları bulundu. Sonuç olarak, gözönüne alınan rüzgar kuvvetleri etkisinin çok küçükolduğu, buna mukabil uygulanan kuvvetin ve bu kuvvetin vinç yapısı üzerinde oluşturduğutitreşimlerin daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMATHEMATICAL MODELLlNG OF TOWER CRANESKEYWORDS:TOWER CRANE, MATHEMATICAL MODEL, VIBRATION ANALYSIS, STRESS ANALYSISIn this study, analysis of displacements and vibrations versus the applied loads of towercranes are considered by means of finite element method. Beam elements, which are consistedof tower cranes, are used for the formulation of the finite element method to obtain the results;and SAP2000 program is used as computer programming language. The displacements of thenodal points and the stresses of the beam elements are calculated for applied loads and otherforces such as wind effects, the effects of the vibrations on the tower crane sturucture and forany displacements versus the applied forces on the nodal points of the structure and naturalfrequencies related to determinated nodes are determined. As a result, the supposed windeffects are low effective and the applied loads and vibrations are more effective on the towercrane structures are obtained.