İnşaat sektöründe kule vinç kullanımına yönelik risk değerlendirmesi: FMEA, HRNS ve PHA uygulamaları
Risk assessment for tower crane use in the construction industry: FMEA, HRNS and PHA applications
  1. Tez No: 978232
  2. Yazar: YILMAZ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İnşaat Mühendisliği, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnşaat sektöründe yüksek katlı yapıların artmasıyla birlikte kule vinçlerin kullanım sıklığı da hızla artmaktadır. Bu durum, iş sağlığı ve güvenliği açısından yeni risklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında kule vinçlerin kurulum, kullanım, söküm, periyodik kontrol ve bakım-onarım süreçlerinde meydana gelebilecek tehlike ve riskler sistematik bir şekilde incelenmiştir. Araştırmada üç farklı risk değerlendirme yöntemi olan FMEA (Hata Modu ve Etkileri Analizi), HRNS (Tehlike Değerlendirme Numara Sistemi) ve PHA (Ön Tehlike Analizi) uygulanarak kapsamlı bir analiz yapılmıştır. FMEA yöntemiyle kule vinç faaliyetlerindeki olası hata türleri, bu hataların nedenleri ve sonuçları belirlenmiş, risk öncelik sayıları hesaplanarak öncelikli alanlar ortaya konmuştur. HRNS yöntemiyle risklerin şiddet, olasılık ve maruziyet parametreleri üzerinden sayısal değerlerle değerlendirme yapılmıştır. PHA yöntemi ise süreçlerin erken aşamalarında ortaya çıkabilecek tehlikelerin öngörülmesini sağlamış, proaktif önlemlerin alınmasına olanak tanımıştır. Elde edilen bulgular, üç yöntemin farklı yönleriyle risk değerlendirmesine katkı sunduğunu göstermektedir. FMEA detaylı neden-sonuç ilişkilerini açıklarken, HRNS pratik ve hızlı bir sayısal derecelendirme sağlamış, PHA ise erken dönemde önleyici tedbirler geliştirmeye yardımcı olmuştur. Bulgular, literatürdeki çalışmalarla karşılaştırılarak yöntemlerin güçlü ve sınırlı yönleri tartışılmıştır. Sonuç olarak, kule vinçlerde risklerin etkin şekilde yönetilmesi için yöntemlerin birbirini tamamlayıcı biçimde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in high-rise buildings in the construction industry, the frequency of tower crane use is also rapidly increasing. This situation is leading to the emergence of new risks in terms of occupational health and safety. This thesis systematically examined the hazards and risks that may arise during the installation, operation, dismantling, periodic inspection, and maintenance/repair processes of tower cranes. A comprehensive analysis was conducted using three different risk assessment methods: FMEA (Failure Mode and Effects Analysis), HRNS (Hazard Assessment Number System), and PHA (Preliminary Hazard Analysis). The FMEA method identified potential failure modes in tower crane operations, their causes, and consequences. Priority areas were identified by calculating risk priority numbers. The HRNS method numerically assessed risks based on severity, probability, and exposure parameters. The PHA method, on the other hand, enabled the prediction of hazards that may arise in the early stages of the process and enabled proactive measures to be taken. The findings demonstrate that the three methods contribute to risk assessment in different ways. FMEA explained detailed cause-and-effect relationships, HRNS provided a practical and rapid numerical rating, and PHA helped develop early preventive measures. The findings were compared with studies in literature, and the strengths and limitations of the methods were discussed. Consequently, it is recommended that the methods be used in a complementary manner to effectively manage risks in tower cranes.