Titanyum dioksit partikül takviyeli alüminyum matriksli kompozit malzemelerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
The study of machanical properties of aluminium matrix composite metarials reinforced by titanium dioxide particle
  1. Tez No: 197556
  2. Yazar: ONUR ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada son zamanlarda duyulan alternatif malzeme ihtiyacını gideren kompozit malzemelerdenpartikül takviyeli kompozitlerin mekanik özellikleri üzerinde çalışılmıştır.Bu amaç doğrultusunda matriks olarak kullanılan alüminyum alaşımına yüzde dört silisyum karbür,yüzde dört alüminyum oksit ve yüzde iki, dört, altı ve sekiz oranlarında titanyum dioksit olmak üzereağırlıkça çeşitli yüzdelerde üç ayrı partikül takviyesi yapılarak, döküm yöntemiyle üretilen partikültakviyeli kompozit numuneler üzerinde sertlik, çekme ve basma dayanımı, aşınma direnciaraştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar üretilen numunelerdeki takviye elemanlarının mekanik özelliklerinasıl etkilediği yönünde bir sonuç çıkarmamızı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical properties of particle reinforced composite maerials that provide therequirement of alternative materilas in these days was studied on.In this aim, hardness, tensile, bending strength, wear resistance, on the sample of the particlereinforced composites manufactured by cast method contained addition of four per cent siliconcarbide, four per cent alumina, two, four, six and eight per cent titanium dioxide to the aluminium alloymatrix were studied. We got several results that show us how the mechanical properties of thereinforcement materials with data obtained were affected.