Minerallerin lüminesans özelliklerinin incelenmesi
Examination of luminescence properties of minerals
- Tez No: 197570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZETBu çalışmada Sanadin ve Turkuaz minerallerinin Termolüminesans (TL) , Radyolüminesans(RL) ve soğurma spektrumları incelenmiştir. Yapılan literatür araştırmasında, turkuaz ile ilgili bir0çalışmaya rastlanmamıştır, Tukuazın TL ölçümleri alındığında yaklaşık olarak 290 C de bir pik verdiğibulunmuştur. Sanadin örneğinin ise, yaklaşık 380 nm'de bir absopsiyon spektrumu gösterdiği, RL0 0incelemesinde 280 nm ve 600 nm'lerde iki pik gösterdiği , TL ölçümünde ise 140 C ve 150-280 C `demerkezlenen iki pik gösterdiği bulunmuştur. Bu sonuçlar daha önce yapılan çalışmalarla uyumiçindedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study; TL, RL and absorbtion spectrums of Sanidine and Turquoise minerals has beeninvestigated. As far as I am concerned there is no literature about Turquoise mineral and it has been0found that Turquoise gives a peak at 290 C almost when TL is measured. It has been found that the0Sanidine reveals the spectrum of absorbtion at approximatelly 380 C. In RL measurement it gave a0 0peak at 280nm and 600nm , but in TL measurement it gave peaks at 140 C and 150-280 C. Theseresults show a good aggreement with earlier studies.