X ray lümisenans sisteminin kurulması, kalibrasyonu ve çeşitli termolüminesans dozimetrelerinin spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Design and calibration of x ray luminescence system and research of spectroscopic properties of various thermoluminescence dosimetries
- Tez No: 197571
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURDOĞAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZEToDy eklenmiş MgB4O7 örneğindeki ısı yoluyla uyartılmış ışıma çalışmaları sonucunda ışıma eğrisinin 195 Ccivarında pik yaptığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada bulunan tuzaklanma parametreleri daha önce Dy ve Nailave edilmiş MgB4O7 ye ait ve dört farklı metot (izotermal ışıma bozunma, ışıma eğrisi şekli, başlangıç artış veoTM-Tdurdurma metotları) ile bulunan değerlerle uyum içersindedir. Yüksek Lisans tez çalışmamızda, 195 C deo -1oluşan pikin kinetik davranışı ve aktivasyon enerjisi 2 Cs ısıtma hızı ile ölçülmüştür. İzotermal ışıma bozunmametodu (ILD), ışıma eğrisi şekli ve başlangıç artış metodu (IR) ile bulunan aktivasyon enerjileri sırasıyla 1.03,0.95 ve 0.89 eV olarak bulunmuştur. ILD, IR ve ışıma eğrisi biçim yöntemleri ile frekans faktörleri sırasıyla 3.510 9 8 -110 , 1.6 10 ve 3.4 10 s olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThermoluminescence studies of Dy doped MgB4O7 samples showed a glow emission peaked at about 195ºC.In this study, the trapping parameters associated with this prominent glow peak of Dy and Na doped MgB4O7was determined using 4 sets of methods, namely isothermal luminescence decay, glow curve shape, initialrise (linear regression) and TM-Tstop methods. We reported the results on the kinetic behaviour and activationo o -1energy determination of the peak that occurs at 195 C with a heating rate of 2 C s . The average activationenergy obtained by isothermal luminescence decay method (ILD), glow curve shape method and initial rise(IR) method are 1.03, 0.95 and 0.89 eV, respectively. ILD, glow curve shape and TM-Tstop methods indicate a10non-first order kinetics. The frequency factor obtained by ILD, IR, and glow curve shape methods are 3.5x10 ,9 8 -11.6x10 and 3.4x10 s , respectively.