İlköğretim 7. sınıf, maddenin iç yapısına yolculuk ünitesindeki atomun yapısı ve periyodik çizelge konusunun eğitsel oyunlarla bilgisayar ortamında öğretimi ve buna yönelik bir model geliştirme
Teaching of atomic structure and periodic table unit within journey through interior structure of substance for 7th grade in prime education on computer with educational games and modelling
  1. Tez No: 197573
  2. Yazar: SERAP OBUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ OLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim 7. sınıf Fen Bilgisi dersi ?Maddenin ç Yapısına Yolculuk?ünitesindeki Atomun Yapısı ve Periyodik Cetvel konusunun öğretiminde bilgisayar ortamındatasarlanan eğitsel oyunlar vasıtasıyla, bilgisayarların öğrencilere bireysel olarak kullanılmalarıyoluyla yapılan öğretimin ve geleneksel öğretimin öğrenci başarısına etkileri incelenmiştir.Araştırmada deney grubunda kullanılmak üzere işlenecek konunun özelliklerine uygun,bilgisayar ortamında yeni bir oyun yazılımı hazırlanmıştır.Deney ve kontrol gruplarına uygulama öncesi ön test uygulandıktan sonra, gruplarındenkliğini sınamak amacıyla ön test verilerine ANOVA uygulanmıştır. ANOVA sonucuna göre debilgisayar ortamında tasarlanan eğitsel oyunlar vasıtasıyla, yapılan öğretimin ve gelenekselöğretimin uygulanacağı deney ve kontrol gruplarının giriş düzeyleri arasında anlamlı farkın olmadığıtespit edilmiştir.Her iki gruba da konu farklı yöntemlerle işlendikten sonra son-test yapılmış, elde edilensonuçlara t-testi uygulanmıştır. t-testi sonuçları incelendiğinde, bilgisayar ortamında tasarlananeğitsel oyunlar vasıtasıyla yapılan öğretimin ve geleneksel öğretimin uygulanacağı deney ve kontrolgruplarının testten almış oldukları puanlar arasında anlamlı farkın olduğu tespit edilmiştir.Yapılan bu işlemler sonucunda, bilgisayar ortamında tasarlanan eğitsel oyunlarvasıtasıyla yapılan öğretimin, geleneksel yönteme oranla daha başarılı olduğu görülmüştür.Bilgisayar ortamında eğitsel oyunla öğretimi uygulamasında öğrencilerin öğrenmedüzeyleri ile cinsiyetleri arasında bir ilişki olup olmadığı t-testi ile incelenmiş, bilgisayar ortamındaeğitsel oyunla öğretiminde erkek öğrencilerin daha yüksek puan aldıkları tespit edilmiştir.Ayrıca bilgisayar ortamında eğitsel oyunla öğretimi uygulamasında öğrencilerin evlerindebilgisayar olup olmamasının, öğrenme düzeyine etkisi yine ilişkisiz t-testi ile sınanmış ve anlamlı birfark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of teaching performed through the individual use of computers bythe students by means of educational games designed on computer for teaching the Structure ofAtom and Periodic Table within the unit ?Exploring the Interior Structure of Material? in NaturalthSciences course at 7 grade in primary education and also the effects of traditional teaching on thesuccess of students have been examined.A new software of game has been prepared on the computer in compliance with thecharacteristics of the subject of study to be used for the experiment group in the research.After a preliminary test was applied on the experiment and control groups prior to theapplication, the ANOVA was applied on the preminary test data in order to test the equality of thegroups. Then, by means of educational games designed on the computer in accordance with theresults of ANOVA, it has been determined that there were not any expressive differences betweenintial levels of experiment and control groups to whom such teaching and the traditional teachingwould be applied.Both groups were subjected to final-tests after the subject was taught with differentmethods, and then the t-test was applied on the results obtained. It has been determined with theexamination of t- test results that there was an expressive difference between the test grades ofexperiment and control groups to whom the teaching would be applied.As a result of those process, it has been observed that the teaching performed by means ofeducational games designed on the computer was more successful in comparison with thetraditional method.Through the t-test it has been examined whether there was a relation between thecomprehension levels and the sexes of students during the application of teaching by means ofeducational games on the computer; in conclusion, it has been determined that the male studentsgot higher grades in teaching by means of educational games on the computer.Furthermore, the efect of the presence of a computer at the residances of students on thelevel of comprehension during teaching by means of educational games on the computer has beentested again through the test and no expressive differences were determined.