İlköğretim fen öğretiminde kavramsal karikatürlerin öğrencilerin kavram yanılgılarını gidermedeki etkisi
The effectiveness of concept cartoons on overcoming students? misconceptions in elemantary science teaching
- Tez No: 234271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM BABADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada kavramsal karikatürlerin 7. sınıf öğrencilerinin Maddenin İçYapısına Yolculuk ünitesindeki kavram yanılgılarını gidermedeki etkisiaraştırılmıştır. Ayrıca kavramsal karikatürlerin öğrencilerin Fen Bilgisi dersineyönelik tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın verileri 2004-2005eğitim öğretim yılının 1. döneminde Ankara Çankaya İlçesi Beytepeİlköğretim Okulu'nun 7.sınıflarından iki şubesinin 78 öğrencisindentoplanmıştır. Veri toplamak için Kavram Bilgisi Testi, Fen Bilgisi Dersi TutumÖlçeği ve Görüşme Formları kullanılmıştır. Araştırma, deneysel bir yöntemolan öntest - sontest kontrol gruplu modele göre desenlenmiştir. Deney vekontrol gruplarında Fen Bilgisi dersleri her zamanki gibi işlenmiş ancak deneygrubunda kavram yanılgıları olan konularda araştırmacı kavramsalkarikatürlerle dersleri desteklemiştir. Uygulama öncesinde ve sonrasında heriki gruba veri toplama araçları uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSSpaket programı kullanılarak analiz edilmiş, nitel verileri ise içerik analizi iletest edilmiştir. Analizler sonucunda öğrencilerin Maddenin İç YapısınaYolculuk ünitesindeki konularla ilgili pek çok kavram yanılgısına sahipoldukları belirlenmiştir. Uygulama sonunda deney grubundaki öğrencilerinkontrol grubundaki öğrencilere göre daha az kavram yanılgısına sahip olduğubelirlenmiştir. Deney grubundaki öğrencilerle kontrol grubundaki öğrencilerintutumları arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Deney grubundakiöğretmen ve öğrenciler kavramsal karikatürler hakkında olumlu görüşlerinibildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of concept cartoons for avoiding the misconceptionsin the science lesson unit ?journey to the inner structure of substance?on the7th grade students was researched. Besides the effect of concept cartoonson the students? regarding their attitude to the science lessons wereresearched. The datas of the research was gathered at the 7th grade, 2classes of Ankara Çankaya District Beytepe Primary School on 78 studentsduring the educational period of 2004-2005 first semestre. In order to gainthe data Concept Knowledge Test, Science Lesson Attitude Test andİnterview Forms were used. The research was designed according to theinitial test, final test and control group method which is an experimentalmethod. In the groups of experiment and control groups the lessons werestudied through as usual, but in the experimental groups were there weremisconceptions the lessons were supported with research concept cartoons.Before and after the application in both groups data collecting tools wereused. The quantity datas of the research were analysed by using the SPSSpack programme, quality datas were analysed with content analysis. It wasdetermined that in the unit of ?journey to the iner structure of substance? thestudents have many misconceptions. It was also determined that thestudents who were in the experiment group have less misconceptionscomparing to the students in the control group. No meaningfull differenceswere observed regarding the attitude in between the students in theexperiment group and the control group. The teachers and the students inthe experiment group have stated their possitive opinions regarding theconcept cartoon.