Bazı dizi uzayları arasında lineer operatörlerin kompakt olmama derecesi
Meausre of noncompactness of linear operators between some sequence spaces
- Tez No: 197609
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETBAZI DİZİ UZAYLARI ARASINDA LİNEER OPERATÖRLERİNKOMPAKT OLMAMA DERECESİBAŞTOSUN, BilalYüksek Lisans Tezi , Matematik Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hasan KARAEylül 2005, 64 sayfaBu çalışmanın amacı, bazı dizi uzayları arasında var olan lineeroperatörlerin kompakt olmamasını derecelendirmektir. İlk olarak bu konuda gerekliolan bazı temel tanım ve teoremler verilerek, belirlenmiş bazı dizi uzayları arasındamevcut olan lineer operatörlerin kompakt olmama derecesine yer verildi. Daha sonrakuvvetli C1 toplanabilir ve sınırlı dizilerin uzayları arasında lineer operatörlerinkompakt olmama derecelendirmesi yapıldı. En sonunda da, (N , q ) toplanabilir veyasınırlı dizilerin uzayları arasında lineer operatörlerin kompakt olmamaderecelendirmesi gerçekleştirildi.Anahtar kelimeler : Dizi uzayı, BK uzayı, Schauder tabanı, Matrisdönüşümleri, Kompakt olmama derecesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMEASURE OF NONCOMPACTNESS OF LINEAR OPERATORSBETWEEN SOME SEQUENCE SPACESBAŞTOSUN,BilalMsc, Mathematics ScienceSupervisor: Assist. Prof. Dr. Hasan KARASeptember 2005, 64 pagesThe purpose of this study is to make the measure of noncompactness oflinear operators between some sequence spaces. At first, it is given place to themeasurement of noncompactness of linear operators between some designatedsequence spaces to be given certain fundamental definition and theorems which arenecessary in this subject. Thereafter, it is measured of noncompactness of linearoperators between strongly C1 summability and spaces of bounded sequences. Atlatest, it is realized to the measure of noncompactness of linear operators between(N , q ) summability or spaces of bounded sequences.Key words : Sequence space, BK space, Schauder bases, Matrixtransformations, The measure of noncompactness.