Yapısal eşitlik modelleri ve bir uygulama
Structural equation model and one application
- Tez No: 197612
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN OKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İstatistik, Sociology, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Yapısal Eşitlik Modelleri'nin (YEM) teorik özellikleri veuygulamadaki önemi üzerinde durulmuştur. Bu amaçla YYÜ Sağlık KültürMüdürlüğü tarafından 2003 -2004 yılında üniversitedeki 795 öğrenciye uygulanmışolan SCL-90 R test sonuçları kullanılarak YEM ile parametre tahmini yapılmıştır.Parametrelerin tahmini için LISREL demo programı kullanılmıştır.SCL-90 R test sonuçlarından kurulan modelden elde edilen uyum kriterleriaraştırmacılar tarafından önerilen iyi uyum kriterleri içinde yer almıştır. Zira eldeedilen Ï2 değerinin 20 (2*df) den küçük olduğu, RMSEA değerinin sınır kabuledilen 0.05 den küçük olduğu, NFI, NNFI, CFI, GFI değerleri 1.00 olarakbulunmuştur. Benzer şekilde başka bir uyum kriteri olan AGFI 0.90 ile 1 arasındadeğer almıştır. YEM'in grafiksel açıklama üstünlüğü, modeldeki katsayıların tek tekgörüntülemesi ve test edilen modelin tamamına ilişkin parametre tahminlerini aynımodel üzerinde vermesi birçok istatistiksel yönteme olan üstünlüğünüsergilemektedir.Anahtar kelimeler :Path analizi, SCL-90 R, Uyum iyiliği testleri, Yapısaleşitlik modellerii
Özet (Çeviri)
In this study, theoretical characteristics of Structural Equation Models andthe significance of their application were emphasized. For this reason, using SCL-90 test results of 795 students carried out by YYU Health- Culture Directoratebetween 2003-2004, parameters were estimated with SEM. LISREL programmewas used to estimate the parameter values.The goodness-of-fit criteria suggested by researchers have been withinacceptable bounds for modeling SCL-90 test data. Therefore, Ï2 value was found tobe smaller than 20 (2*df), RMSEA value smaller than 0.05, accepted as theborderline value, and NFI values were found to be 1.00. Similarly, anothergoodness-of-fit criteria AGFI was found to be between 0.90 and 1.00. The capacityto display the factor effects on path diagram, robustness to estimate of parametervalues, the flexibility and easy interpretation of results are superiority of SEMmodels.Key words : Godness of fit tests, Path analysis, SCL-90 R, Structuralequation modelsiii