İlköğretim öğrencilerinin gelecek ile ilgili umutlarının yapısal eşitlik modelleriyle belirlenmesi
Grade students of expectations related of future determinations by types of structural equation models
  1. Tez No: 184124
  2. Yazar: ARZU ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
LKÖĞRET M ÖĞRENC LER N N GELECEK LE LG L UMUTLARININ YAPISALEŞ TL K MODELLER YLE BEL RLENMESARZU ÜNALÖZETGizil yapı analizi ile amaç deneysel bir çalışmanın içerdiği birimlerin pozisyonlarınıanlamak ve gözlemlenen göstergeler grubu arasındaki olası ilişkinin ne olduğunu anlamayaçalışmaktır.Gizil yapı analizi, sosyal bilimlerde yaygın bir biçimde kullanılır. Gizil yapı modelleri,Gizil değişkenlerin sürekli ya da kesikli olup olmamasına göre, Yapısal Eşitlik Modellemesi(YEM), desteklenmiş faktör analizi, Gizil Sınıf Modelleri ve Gizil şlem Modelleri olaraksınıflandırılır.Bu çalışmada, bu modellerden, YEM incelenmiştir.Bu tespitler ışığı altında çalışmanın uygulama bölümünde, yapısal eşitlik modelleriincelenerek yapısal eşitlik modelleriyle öğrencilerinin gelecekten beklentilerini etkileyen gizilyapıların belirlenmesine çalışılmıştır.ARZU ÜNAL
Özet (Çeviri)
GRADE STUDENTS OF EXPECTATIONS RELATED OF FUTUREDETERMINATIONS BY TYPES OF STRUCTURAL EQUATION MODELSARZU ÜNALSUMMARYGoal of the latent structure analysis, that saw the positions units onthe emprical studyand trying understood what is the possible relation between observed indicators.Latent structure analysis have been used widely in social sciences.depending onwhether outcomes and the latent variables are contionus or discrete, thay are called StructuralEquation Modeling (SEM), Confirmatory Factor Analysis, Latent Class Analysis and LatentTrait Models.In this study, SEM is considered.In the end of study , the structural equation modeling approach is applied to determinelatent structure will the effect of students of future expect by structural equation models.ARZU ÜNAL