The expression of GST genes in diabetic rat liver tissues
Diyabetli sıçan karaciğer dokularında glutatyon S-transferaz enziminin gen ekspresyonu
- Tez No: 197659
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUDE İŞCAN, PROF. DR. TÜLİN GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yaşayan sistemlerde kritik rolleri olan serbest radikaller, hem yararlıhemde zararlı etkileri ile sağlıktaki tıbbi devrimde önemli rol oynamışlardır.Radikaller vücudumuzun hücre ve dokularında çeşitli yöntemler vereaksiyonlar sonucunda üretilirler. Dünyada yaygın olarak gözlemlenenşeker hastalığı (Diabetes mellitus) oksidatif stres sonucu oluşan serbestradikallerdeki artış ve antioksidantlardaki eksiklik sonucu oluşmaktadır.Glutatyon S-transferazlar (GST; EC 2.5.1.18) enzimatik savunmamekanizmasında yer alarak, potansiyel toksik ve/veya karsinojenikmaddelere karşı hücresel savunmada rol oynarlar.Bu çalışmada, diyabetik sıçanların karaciğerinde, oksidatif stresebağlı, çeşitli GST izozimlerinin aktivitelerindeki ve ekspresyonlarındakideğişimler çalışılmıştır. Ayrıca antioksidantlardan, C vitamini ve ?-lipoikasidin GST izozim aktiviteleri ve mRNA ekspresyonları üzerine etkileriincelenmiştir. Sonuçlarımıza göre, GSTA2 ve GSTM1 gen expresyonlarınınikisinde de diyabetik sıçanlarda kontrole göre düşüş olmasına rağmen,sadece GST Mu izoenzim aktivitesinde düşüş görülmüş ve GST Alphaaktivitesi diyabetli hayvanlarda değişmemiştir. Sonuçlarımız, ?-lipoik asidintek başına GSTA2 ve GSTM1 gen ekspresyonları ve aktiviteleri üzerineönemli bir etkisinin olmadığını göstermiştir. C vitamini tek başınaverildiğinde, tüm GST izozimleri üzerinde önemli bir etki göstermezkensadece GSTA2 mRNA ekspresyonunu önemli oranda azaltmıştır. Cvitamini ve ?-lipoik asidin birlikte verilmesi kontrol sıçanlarda GSTA2 veGSTM1 mRNA ekspresyonlarının ikisini de etkilerken, sadece GST Muaktivitesinde önemli bir değişiklik göstermiştir.Bu çalışmanın sonuçları, her iki antioksidan ?-lipoik asit ve Cvitamininin tek başına veya birlikte verilmesinin, GST izozimlerinin genekspresyonu ve aktivitelerinde diyabetin sonuçlarını tersine çevirmediğinigöstermiştir.
Özet (Çeviri)
Free radicals which have critical roles in living systems through theirbeneficial and detrimental effects play an important role in medicalrevolution in health. Radicals are produced in the cells and tissues of ourbodies by various processes and reactions. Diabetes mellitus is anextremely common disease in the world which seems to be accompaniedby a shortage of antioxidants and an increase in free radicals, the endresult of oxidative stress. Glutathione S-Transferases (GST; EC 2.5.1.18)are found in enzymatic defense system which has a role in defending cellsagainst potentially toxic and/or carcinogenic compounds.In this study, the changes in the activities and expressions ofvarious GST isozymes in the liver of diabetic rats related to oxidative stresswere studied. The effects of antioxidants, Vitamin C and ?-Lipoic acid onGST isozyme activities and mRNA expressions were also investigated.According to our results, diabetic rats exhibited decreased mRNAexpressions of both GSTA2 and GSTM1 genes, but the activities of onlyGST Mu isozyme decreased in diabetic rats, compared to controls andGST Alpha isozyme activity remained unchanged in diabetic animals. Ourresults also showed that ?-Lipoic acid individually has no significant effecton both GSTA2 and GSTM1 gene expressions and activities. Furthermore,although the administration of Vitamin C alone showed no significant effecton all GST isozyme activities, it decreased GSTA2 mRNA expressionsignificantly. The administration of Vitamin C and ?-Lipoic acid togetheraffected both GSTA2 and GSTM1 mRNA expressions in control rats, butonly GST Mu activity showed a significant change.The results of this study showed that, the administration of twoantioxidants, ?-Lipoic acid and Vitamin C alone and together did notreverse the results of diabetes at the level of both gene expression andactivities of GST isozymes.