Endüktif eşleşmiş plazma (ICP) ile metal analizleri
Metal analysis with inductively coupled plasma (ICP)
  1. Tez No: 371623
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada öncelikle, metal analizlerinin, su, toprak, bitki gibi çevresel örneklerden ve çeşitli klinik örneklerden, kolaylıkla yapılmasını sağlayan, endüktif eşleşmiş plazma (ICP) yöntemi esas konu olarak seçilmiştir. ICP'nin çalışma prensibi, analiz koşulları ve örneğin analize hazırlık aşamaları, ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bitkide metal birikimi ve metallerin tayini için örnek teşkil etmesi açısından, Ankara'da belirlenen merkezlerde, yol kenarından ve orta kaldırımlardan toplanan Lolium sp. (çim) yapraklarında, ICP ile bazı metallerin (Cr, Cu, Mo, Ni, Pb, Zn, Fe, Mn) analizi yapılmıştır. Merkezler, Ankara'nın en yoğun trafik hareketinin olduğu, Altındağ, Beşevler, Cebeci, Kızılay, Maltepe, Mamak, Sıhhiye, Tandoğan, Ulus ve Yenimahalle bölgesinde bulunan meydanlar, yol kenarları ve orta kaldırımlar olarak seçilmiştir. Bitkilerin yapraklarında biriken ağır metal içeriği ICP ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, bitkilerdeki toplam metal birikiminin, Altındağ, Kızılay, Tandoğan, Ulus, Yenimahalle, Mamak, Maltepe, Sıhhiye, Cebeci, Beşevler sırasıyla azaldığı tespit edilmiştir. Örnek alınan merkezlerin tümünde en yüksek birikim gösteren metal türleri,Fe (8194,15 ppm) > Mn (518,46 ppm)>Zn (312,74 ppm) > Cu (250,88 ppm) > Pb (47,50 ppm) > Cr (34,54 ppm) >Mo (17,04 ppm) >Ni (15,20 ppm) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the inductive coupled plasma (ICP) method which facilitates the metal analysis, from environmental samples such as water, soil, plants, and various clinical samples, has been chosen as the main topic. The working principle of the ICP, conditions of analysis and preparation of samples for analysis steps, are described in detail. To set an example for metal accumulation in plants and determination of metals, the analysis of some metals (Cr, Cu, Mo, Ni, Pb, Zn, Fe, Mn) was performed with ICP, in Lolium sp. (grass) leaves collected from roadside and pavements of designated areas in Ankara. Areas are chosen as the squares, roadsides and pavements located in Altındağ, Beşevler, Cebeci, Kızılay, Maltepe, Mamak, Sıhhiye, Tandoğan, Ulus and Yenimahalle which are observed ashaving the most heavy traffic movements in Ankara. Accumulated heavy metal contents in leaves were analyzed by ICP. According to the results obtained, the total metal accumulation in plants,has been found to decrease according to the order of Altındağ, Kızılay, Tandoğan, Ulus, Yenimahalle, Mamak, Maltepe, Sıhhıye, Cebeci, Beşevler. The metal species thatshow the highest accumulationsin all of the sampled centers, have been found as Fe (8194.15 ppm)>Mn (518.46 ppm)> Zn (312.74 ppm)> Cu (250.88 ppm)>Pb (47.50 ppm)> Cr (34.54 ppm)> Mo (17.04 ppm)> Ni (15.20 ppm).