Talaşın yüzey özelliklerinin boyarmadde adsorpsiyonu ile belirlenmesi
Investigation of the surface properties of sawdust by the adsorption of dyestuff
  1. Tez No: 197702
  2. Yazar: HÜSEYİN PEKKUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FUAT GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, talaş ile metanil sarısı (MS) ve metilen mavisi (MM) adsorpsiyonuüzerinde sıcaklığın etkisi incelendi. Ayrıca, boyarmadde adsorpsiyonu ile talaşın yüzeyasitliği incelendi.Talaşla her bir boyarmaddenin adsorpsiyonu için farklı sıcaklıklarda elde edilenkinetik veriler Lagergren ve Weber-Morris denklemlerine uygulandı ve sırasıyla busıcaklıklardaki adsorpsiyon hız sabitleri ve gözenek difüzyon hız sabitleri belirlendi. MSve MM'ye ilişkin adsarpsiyon hız sabitleri Arrhenius denklemine uygulandı ve talaşüzerinde MS ve MM'nin adsorpsiyonlarına ilişkin aktivasyon enerjileri belirlendi.Ayrıca, talaş ile her bir boyarmaddenin adsorpsiyonu için farklı sıcaklıklarda eldeedilen izoterm veriler termodinamik denklemlere uygulandı ve termodinamik parametrelerbelirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of temperature on the adsorption of metanil yellow (MY)and methylene blue (MB) by sawdust was investigated. In addition, the surface acidity ofsawdust by dyestuff adsorption was also investigated.Kinetical data obtained at different temperatures for the adsorption of each dyestuffby sawdust were applied to Lagergren and Weber-Morris equations, and adsorptionrate constants and pore diffusion rate constants at these temperatures were determined,respectively. Adsorption rate constants related to MY and MB were applied toArrhenius equation, and activation energies related to the adsorptions of MY and MB onsawdust were determined.In addition, isothermal data obtained at different temperatures for the adsorptionof each dyestuff by sawdust were applied to thermodynamical equations, andthermodynamical parametres were determined.