Glokom tedavisinde kullanılan yeni aromatik sülfonamitlerin sentezi ve inhibitör aktivitelerinin ( in vitro ) incelenmesi
Synthesis and investigation of inhibitory activities (in vitro) of novel aromatic sulfonamides for glaucoma therapy
  1. Tez No: 197730
  2. Yazar: MAHMUT EMÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
GLOKOM TEDAVİSİNDE KULLANILAN YENİ AROMATİKSÜLFONAMİTLERİN SENTEZİ VE İNHİBİTÖR AKTİVİTELERİNİN(İN VİTRO) İNCELENMESİMahmut EMÜLÖZETGlokom, kontrol altına alınmazsa gözün görme alanında geri dönüşümü olmayanetkilere neden olan bir hastalıktır.Bu çalışmada glokom tedavisi için kullanılabilecek yeni aromatik sülfonamitlersentezlenmştir. Bu amaçla beş yeni bileşik sentezlendi. Bunlar 4-(4-metilpiperidinobütanoilamino)-benzen sülfonamit, 4-(4-pirrolidinobütanoilamino)-benzensülfonamit, 4-(4-metilpiperazinobütanoilamino)-benzen sülfonamit, 4-(4-morfolinobütanoilamino)-benzen sülfonamit, 4-(4-benzilpiperidinobütanoilamino)-benzensülfonamit bileşikleridir.Reaksiyon takibi için ince tabaka kromatografisi metodu kullanılmıştır.Sentezlenen bileşiklerin saflaştırılması için kristallendirme ve kolon kromatografisiuygulanmıştır. Elde edilen bileşiklerin yapılarının aydınlatılması için Infrared Spektroskopisi(IR), Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (13C ve 1H NMR), Kütle Spektroskopisi veElementel Analiz ile aydınlatılmıştır.Aynı zamanda sentezlenen maddelerin inhibitör aktiviteleri (in vitro), IC50, UV-VİSspektrofotometre ile ölçülmüştür. Bu bileşiklerden bazıları sülfanilamitten daha iyi aktiviteyesahipken; bazılarının ise aynı değerlere sahip oldukları gözlenmiştir.Ayrıca sentezlenen bileşiklerin bölme katsayısı ölçümleri yapılmıştır. Bölmekatsayılarına bakıldığında ise çok iyi bölme katsayılarına sahip oldukları görülmektedir. Aynızamanda sentezlenen bileşiklerin sudaki çözünürlükleri ve erime noktaları da saptanmıştır.Sonuç olarak sentezlenen bütün bileşikler iyi inhibitör aktivitelerine, çözünürlüğe vebölme katsayılarına sahiptirler. Bu bileşiklerin kılinik çalışmaları yapılmalıdır. Çünkü (invitro) sonuçlar bu bileşiklerin ümit verici bileşikler olduğunu göstermektedir.Bu bileşiklerin en az birinin glokom tedavisinde ajan olarak kullanılacağı ümitedilmektedir.
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND INVESTIGATION OF INHIBITORY ACTIVITIES (IN VITRO) OF NOVELAROMATIC SULFONAMIDES FOR GLAUCOMA THERAPYMahmut EMÜLSUMMARYGlaucoma is a disease that it may cause irreversible vision effect in the eye, if it is notcontrolled.It was synthesised novel aromatic sulfonamides for glaucoma therapy in this work.Five new compounds, which are 4-(4-methylpiperidinobutanoylamino)-benzene sulfonamide,4-(4-pyrroldino butanoylamino)- benzene sulfonamide, 4-(4-methylpiperazinobutanoylamino)-benzene sulfonamide, 4-(4-morpholyno butanoylamino)-benzenesulfonamide, 4-(4-benzylpiperidino butanoylamino)- benzene sulfonamide, were synthesisedfor this purpose.Thyn layer chromotography method was used to understand whether the reactioncompleted or not.Column chromotograpy and crystallisation techniques were done to purify synthesisedcompounds. All the synthesised compounds were identified by Infrared Spectroscopy (IR),Nuclear Magnetic Resonance (NMR) Spectroscpoy, Mass Spectroscopy and ElementalAnalysis.In addition, in vitro inhibitor activities (IC50) of the syntehsised compounds wereinvestigated by using UV-VIS spectrofotometer. IC50 results show that inhibitor activity (invitro) of some of the compounds are better than sulfanilamide, some of them are as good assulfanilamide.In addition, partition coefficients of the synthesised compounds were studied as well.The results show that partition coefficients of the synthesised compounds are very good. Atthe same time, water solubility and melting point of synthesised compounds were done aswell.As a result, all the synthesised compounds have good inhibitor, activity (in vitro),water solubility and partition coefficient. Clinical studies of these compounds should beinvestigated. Because in vitro results show that these compounds are promising compounds.We hope that at least one of these compounds may be use useful for glaucoma therapy.