Doğal gaz tesisatlarında otomatik kontrol, emniyet ve güvenlik sistemlerinin tasarımı
Design of automatic control, safety and security systems in natural gas plants
- Tez No: 197820
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
iiiÖZETDOĞAL GAZ TESİSATLARINDA OTOMATİK KONTROL, EMNİYET VEGÜVENLİK SİSTEMLERİNİN TASARIMIBu çalışmada doğal gaz tesisatlarında uygulanan emniyet ve otomatik kontrolsistemleri ve tasarımları incelenmiştir ve örnek bir binanın emniyet ve otomatikkontrol sistemleriyle birlikte tesisatı tasarlanmıştır.Araştırmada şehirlerarası ana hat dağıtım borularından bina içi tesisata kadaruygulanan emniyet ve otomatik kontrol sistemleri ele alınmıştır.Araştırma sonucu doğal gaz tesisatlarında emniyet ve otomatik kontrol sistemleriningerekliliği ve önemi ortaya konmuştur. Ayrıca bu sistemlerin kolaycauygulanabilirliği bir örnek üzerinde de gösterilmiştir.ANAHTAR KELİMELER : Doğal gaz tesisatı, emniyet ve otomatik kontrolsistemi.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTDESIGN OF AUTOMATIC CONTROL, SAFETY AND SECURITYSYSTEMS IN NATURAL GAS PLANTSIn this work, safety and automatic control systems and their designs used in naturalgas plants have been studied. Also in one example of a building, safety andautomatic control systems together with their plants have been designed.In the research, safety and automatic control systems used in building?s innerinstallation and in major intercity pipelines distribution have been discussed.In the conclusion of the research, the necessity and the importance of the safety andautomatic control systems in natural gas plants have been introduced. Furthermore,easy practicability of these systems has been shown on one example as well.KEY WORDS: Natural gas plants, safety and automatic control systems.